Савет безбедности - чији су пет сталних чланица Кина, Француска, Русија, Велика Британија и САД - дуго је критикован због представљања реалности која је преовладавала на крају Другог светског рата када је већи део Африке још увек био под колонијалном влашћу, преносе медији.
"Свет се променио од 1945. године, али састав Савета безбедности, упркос неколико измена, није ишао у корак са светским променама", рекао је Гутереш.
Десет земаља, ротирајућих чланица СБ УН, бира се по регионима, али за разлику од пет сталних чланица, оне немају право вета.
Дебату је у понедељак покренуо председник Сијера Леонеа Јулијус Мада Био и изнео аргументе за стално чланство Африке у СБ УН.
"Време полумера и постепеног напретка је прошло. Глас Африке се мора чути и њени захтеви за правдом и једнакошћу морају бити испуњени", рекао је председник Јулијус Мада Био.
Савет безбедности УН има значајне одговорности, укључујући одобравање мировних операција, увођење међународних санкција и одређивање начина на који УН треба да реагују на сукобе широм света.
Погледајте и: