Разматрају се и мање драстичне мере, као што је присиљавање Гугла да дели више података са конкурентима и доношење мера које би спречиле да Гугл стекне неправедну предност у области производа вештачке интелигенције, додају извори.
Ако америчко Министарство правде буде инсистирало на подели Гугла, највероватније ће желети да издвоји оперативни систем Андроид и претраживач Хром.
Званичници такође разматрају покушаје да изнуде могућу продају платформе Ед вордс коју Гугл користи за продају текстуалног оглашавања, наводи један од извора.
Гугл је недавно изгубио веома значајну парницу у Сједињеним Америчким Државама пошто је према одлуци федералног суда од 6. августа прекршио амерички антимонополски закон својим пословањем у области интернет претраживања.
Ова одлука би могла да прекине деценије доминације Гугла у области интернет претраге на америчком тржишту и промени начин на који милиони Американаца добијају информације онлајн, пренео је Си-Ен-Ен.
„Након што је пажљиво размотрио и одмерио сведочење сведока и доказе, суд је закључио да је Гугл монополиста и да је радио на томе да задржи свој монопол“, навео је амерички окружни судија Амит Мехта.
Компанија је претходно потрошила десетине милијарди долара на ексклузивне уговоре како би обезбедила доминантну позицију као подразумевани светски претраживач на паметним телефонима и веб претраживачима.
Пресуда сугерише да поменути уговори са Еплом и другим фирмама представљају кршење тржишне конкуренције.
Погледајте и: