Више од сто година, научници су веровали да централна плоча од пешчара Стоунхенџа - дуго називана "олтарски камен" - потиче из много ближег Велса. Али прошлогодишња студија показала је да камен не одговара геологији формација пешчара у Велсу. Прави извор камена је остао непознат, до сада.
Јединствени камен који лежи равно у центру споменика донет је на локацију у јужној Енглеској из североисточне Шкотске, објавили су истраживачи у часопису Нејчр.
Највећи камени блок Стоунхенџа неолитска популација је више од 750 километара траспортовала до локације данашњег монумента, али није јасно да ли је камен од 5 метара пренет чамцем или копном, преноси лондонски дневник Гардијан.
Више од једног века је познато да неки од камених блокова Стоунхенџа потичу из Велса и да су транспортовани, не зна се како, 200 километара до локације монументалног неолитног споменика на Салсбери Плејну.
"Откриће да један од централних мегалита у Стоунхенџу уопште није из Велса већ из Шкотске је искрено шокантно", рекао је археолог Роб Иксер који је учествовао у изради студије објављене у часопису Нeјчр.
Према новим сазнањима највећи камен у Стоунхенџу превезен је или пребачен на локацију монумента на Салсбери Плејну из североисточног дела Шкотске, са удаљености од око 750 километара.
"Ово запањујуће откриће не само да мења наше мишљење о Стоунхенџу, већ комплетно мења наше мишљење о касном неолиту. Наука је прелепа и изузетна и биће расправа у деценијама које долазе. Ово је запањујуће" рекао је Роб Иксер, виши истраживач на Универзитетском колеџу у Лондону (УЦЛ) и један од стручњака који стоје иза студије.
Погледајте и: