Истраживачи истичу да би, због тога, бављење уметношћу и креативним ручним радовима могло бити важно средство у побољшању јавног здравља, пише Гардијан.
Научници наводе да резултати истраживања показују да бисмо сви могли имати користи од креативних подухвата који имају већи утицај на задовољство животом него посао, и то за око два одсто.
"Бављење уметношћу и ручним радовима је јефтино, приступачно и популарно. Зато је кључ у задовољству. Међутим, не можеш да натераш људе да се баве нечим што не желе", рекла је за Гардијан др Хелен Киз, коаутор истраживања са Универзитета Англија Раскин.
Резултати истраживања објављени су у часопису Frontiers in Public Health, а засновани су а испитивању више од 7.000 људи старијих од 16 година које је спровело Министарство за културу, медије и спорт Велике Британије између априла 2019. и марта 2020. године.
Као део анкете, од учесника је затражено да оцене различите аспекте свог благостања на скали од 10 тачака и да кажу да ли су се бавили уметношћу или ручним радовима.
Нешто више од 37 одсто учесника рекло је да је учествовало у најмање једној активности која се сматра уметношћу или ручним радом у последњих 12 месеци - од сликања до грнчарије и фотографије.
Резултати су показали да су људи који су се бавили уметношћу и ручним радовима били срећнији и задовољнији животом, чак и након што су узети у обзир и други фактори као што су године, пол, лоше здравље и статус запослења.
Учесници истраживања су рекли да им бављење уметношћу и ручним радовима пружа осећај контроле, постигнућа и самоизражавања.