ДРУШТВО

Положени венци на Споменик родољубима обешеним на Теразијама 1941. године /фото/

Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Нинослав Јовановић предводио је данас на Теразијама државну церемонију полагања венаца и одавања почасти којом је обележена 83. годишњица од злочина који су починиле немачке окупационе снаге 1941. године.
Sputnik
Код Споменика обешеним родољубима пошту је одала и делегација Министарства одбране и Војске Србије, а венце и цвеће положили су представници Града Београда, удружења и грађани.
Јовановић је рекао да се пре 83 године догодио страшан злочин и да не сме да се заборави на родољубе и оне који су били стрељани и обешени на Теразијама како би се народ ућуткао.
"Наравно, то се није десило. Заслужили смо своју слободу, освојили смо своју слободу. Влада Србије не заборавља и морамо да негујемо културу сећања", рекао је Јовановић после полагања венаца.
Пологање венаца на Споменик родољубима обешеним на Теразијама 1941. године
Други светски рат у Србији обележен је масовним злочинима окупационих снага над цивилним становништвом, међу којима је и вешање петорице српских родољуба у центру Београда, на Теразијама.
Они су оптужени за пружање отпора окупатору и ликвидирани су у дворишту зграде немачког Гестапоа, а њихова беживотна тела остављена су да данима, у знак претње, висе на стубовима јавне расвете.
Пологање венаца на Споменик родољубима обешеним на Теразијама 1941. године
Под оптужбом за наводне терористичке активности тада су стрељани ученик Милорад Покрајац, кројачки радник Јован Јанковић, обућар Светислав Милина, земљорадник из околине Сопота Велимир Јовановић и борац Космајског партизанског одреда, такође земљорадник, Ратко Јевић.
У њихову славу, Град Београд је на Теразијама 1981. године подигао меморијал назван Споменик обешеним родољубима, рад академског вајара Николе Јанковића.
Погледајте и:
Коментар