Из МРЕ су навели да је када је реч о отварања рудника, неопходно напоменути да само геолошка истраживања металичних минералних сировина трају дужи низ година и представљају велики ризик за инвеститоре, јер се не може са сигурношћу претпоставити да ли ће доћи до проналаска лежишта, а камоли до отварања рудника.
Додају да је дуг пут од истраживања, проналаска лежишта, његове верификације а онда и добијања неопходних дозвола за експлоатацију и наводе да је већ у првом кораку, да би се добило одобрење за истраживање, потребно прибавити услове Завода за заштиту природе и Завода за заштиту споменика културе.
Тим условима се дефинишу ограничења под којим се могу радити истраживања и уопште да ли се могу изводити, а ако вишегодишња истраживања резултирају проналаском лежишта, спроводи се поступак верификације резерви минералних сировина.
Уколико се инвеститор одлучи за добијање неопходних одобрења за обављање експлоатације, потребно је да изради инвестиционо-техничку документацију и прибави читав низ мишљења и услова, као и сагласности других републичких органа, а пре свега оних који се односе на заштиту животне средине, водопривреде, у погледу усаглашености са просторно планском документацијом, против пожарне заштите, културног наслеђа и дуго.
Тек након обраде ове документације и аката и уколико су испуњени сви услови може се одобрити обављање експлоатације, наводе из МРЕ.
Истичу да је од 2003. године закључно са 2024. годином отворен само један рудник метала и то Чукару Пеки код Бора, па би по сличној динамици за отварање 150 рудника требало око 3.000 година.
"Још једном апелујемо на све у јавном простору, активисте, политичаре и медије, да не шире неистине у вези са отварањем на десетине и стотине рудника широм Србије", наводи се у саопштењу.
Погледајте и: