НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Научници изненађени - Сунце је активније него што су предвидели

Неочекивани талас соларне активности појачава соларне олује, угрожава Земљину технологију и ствара запањујуће ауроре, а научници сада кажу да је активнији него што су очекивали.
Sputnik
Миран изглед Сунца уме да превари. Изблиза, то је жариште соларне активности, чак интензивније него што се очекивало, према недавним научним запажањима.
„Нисмо мислили да ће Сунце бити толико активно у овом конкретном циклусу, али оно што видимо је сасвим супротно“, рекао је Ендрју Џерард, председник и директор Центра за соларно-терестричка истраживања на Технолошком институту Њу Џерсија.
Соларни циклуси, који се дешавају отприлике сваких 11 година, укључују осцилације од минималне до максималне активности, при чему се магнетна поља мењају на врхунцу циклуса. Последњи циклус се протезао од 2008. до 2019. године, а сада се приближавамо максималној активности текућег циклуса.

Највише пега у последње 22 године

Повећана магнетна активност Сунца је повећала сунчеве пеге, тамне области на површини Сунца, које су недавно достигле невиђени број. Раније у августу, НОАА је забележила прелиминарни број од 299 сунчевих пега у једном дану, највише у последње 22 године.
Сунчеве пеге су кључни показатељи соларних бакљи и избацивања короналне масе (ЦМЕ), који могу утицати на Земљу узрокујући нестанак радио сигнала, ГПС сметње, па чак и кварове на електричној мрежи. Иако не доводе све сунчеве пеге до таквих потенцијално штетних ерупција за Земљу, потенцијал за значајне ефекте је увек присутан.
„Учење предвиђања соларних олуја је важна област текућих истраживања“, истиче Алекс Џејмс, соларни физичар на Универзитетском колеџу у Лондону (УЦЛ).

Мали гремлини

Соларне бакље и ЦМЕ-ови X-класе, када се појаве, могу да испаљују честице високе енергије у свемир брзином већом од 1.600 км/х. Ако ове честице ударе у Земљу, могу изазвати геомагнетне олује, што доводи до визуелно запањујућих аурора, као и озбиљних поремећаја.
„Те високоенергетске честице су попут малих гремлина који могу изазвати разне врсте хаоса високофреквентним радио емисијама“, истакао је Џерард.
Само ове године, геомагнетне олује су поништиле радио сигнале на четири континента и пореметиле ГПС системе, узрокујући повремене нестанке струје и кашњења летова.
„Свемирске летелице у орбити су такође у опасности. Ако дође до избацивања короналне масе и тај материјал стигне до Земље, то ће повећати густину у горњим слојевима Земљине атмосфере“, објашњава Џерард. То повећање атмосферског отпора може срушити сателите, као што се догодило са 38 Старлинк сателита у фебруару 2022.
Сунчева активност ће вероватно наставити да расте све док не достигне врхунац око 2025. Тренутна предвиђања сугеришу да ће соларни максимум наступити у другој половини 2025. године, рекао је Џејмс.
Међутим, наша зависност од сателитске технологије чини нас рањивијим на ове соларне догађаје него икада раније, пише Бизнис инсајдер.
Погледајте и:
Коментар