Он је рекао да се процењује да у Србији тренутно има између 100 до 150 електричних пуњача у јавној употреби, истичући да тачан број електричних пуњача није познат, пошто се не води евиденција.
"Што се тиче путне мреже, тренутно има 58 електричних пуњача дуж мреже ауто-путева, од чега је осам електричних пуњача поставило ЈП Путеви Србије, док су око 50 пуњача поставиле бензинске станице", рекао је Весић за Блумберг Адрију.
Министар је подсетио да су кроз измене Закона о планирању и изградњи из јула 2023, станице за снабдевање горивом обавезане да дуж ауто - путева морају да имају електричне пуњаче и то минимум један на четири точиона места.
Такође, како је додао, на иницијативу министра у делу путне инфраструктуре за које је надлежно министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре биће уграђено још најмање 50 електричних пуњача дуж ауто-путева ове године од чега 30 пуњача у зеленим одмаралиштима кроз пројекат "Зелене станице", док ће преостале поставити ЈП Путеви Србије.
"Путеви Србије поставиће нешто више од 20 пуњача дуж наплатних станица и у току је постављање 10 електричних пуњачана мрежи ауто - путева, од Шида према Београду, од Београда према Нишу, од Ниша према Прешеву, као и од Београда до Новог Сада и од Ниша према Димитровграду, као и још 16 електричних пуњача на два нова велика ауто - пута Милош Велики и Рума - Шабац", навео је Весић.
Према његовим речима, изазов је допремање струје до електричних пуњача и због тог је одлучио да се уради велика студија о могућностима уградње соларних ћелија дуж ауто-путева.
Министар појашњава да ће реализација "Зелених станица" почети у новембру и да ће бити постављено првих шест станица са 30 пуњача, као и да је затим планирано да се до маја 2025. сваки месец поставља још две, тако да ће на зеленим станицама бити нових 80 пуњача у првој фази реализације овог пројекта.
"Укупно са 58 постојећих имаћемо 114 електричних пуњача само у овој години на мрежи ауто - путева", нагласио је Весић.
Погледајте и: