„Преваре се врше на начин да починиоци креирају лажне странице на друштвеним мрежама на којима се рекламира продаја обуће по значајно нижим ценама од тржишних. Приликом наводне продаје, односно куповине, од грађана се траже подаци о банковним картицама у циљу плаћања артикла (број картице, цвв код, период важења картице), те се након тога врше трансфери новца са рачуна грађана на различите сервисе за онлајн плаћања и трансфер новца широм света, а наручена обућа никад не буде испоручена“, упозоравају из МУП-а Српске.
Из МУП-а Српске саветују грађане да приликом куповине путем интернета буду опрезни, те да користе само сигурне и проверене сајтове за онлајн куповину.
„Такође, један од начина заштите је да се приликом куповине путем интернета користе банковне картице само за ту сврху, које нису повезане са осталим њиховим рачунима. Уколико грађани сматрају да су жртве овог облика преваре, потребно је да о томе одмах обавесте банку издаваоца картице у сврху блокирања картице и покушаја поврата новца, те да случај пријаве полицији“, наводе из МУП-а.
Више информација грађани могу добити на интернет страници Одељења МУП-а за високотехнолошки криминалитет, посредством које грађани могу да пријаве такве сумњиве активности.
Погледајте и: