Реч је о огромним створењима, дугим 7 или 8 метара, који су били застрашујући предатори, а нова врста је названа Alpkarakush kyrgyzicus.
Тероподи су једна од најважнијих група великих диносауруса, укључујући и чувене предаторе попут тираносауруса-рекса, наводи се у саопштењу Баварске државне збирке за палеонтологију и геологију и Природњачког музеја Бамберга.
Прве остатке фосила открио је 2006. киргистански палеонтолог Ајзек Бакиров и то у пустињској планинској области на западу земље. Седименти су се наталожили пре око 165 милиона година, наводи се у студији.
Ископавања су обављана између 2006. и 2023. и тада су откривене кости лобање, карлице, рамена, ногу. Истраживања су показала да су пронађени диносауруси дуги 7 или 8 метара и да представљају нову, до сада непознату врсту.
Посебно импресивна карактеристика ове врсте су били огромне чеоне кости, изнад обрва, што сугерише и постојање рога.
Анализе су показале да пипадају групи metriacanthosaurids, у блиским рођачким везама са великим диносаурусима предаторима источне Азије.
„Ове везе нису нужно изненађење, јер откриће допуњује рупе у нашем знању о тероподима из доба јуре. Пружа нам нови поглед на еволуцију и биогеографију ових животиња“, рекао је професор Оливер Раухут, коатор студије и научник Баварске колекције палеонтологије и геологије у Минхену.
Од два фосила један је већи, па се претпоставља да је реч о животињи са младунчетом.
„Урађени су 3Д модели свих важних костију Alpakarakusha и ти модели су сада доступни свима на интернету, па истраживачи могу да наставе да их проучавају“, рекао је др Оливер Вингс, директор Природњачког музеја Бамберг.
Врста је названа Alpkarakush kyrgyzicus. Први део имена је преузето име херојске џиновске птице из киргистанског епа Манас, док други део указује на то да је нађена у Киргистану.
Погледајте и: