„Не могу да опишем ниво узбуђења. Када сам први пут видео колико се брзо креће, био сам сигуран да је о њему већ било извештаја”, рекао је Мартин Кабатник, који је први уочио необични објекат.
Непознато небеско тело, названо CWISE J12499+3621, могло би да буде звезда мање масе или нешто између џиновске планете и браон патуљка. Занимљиво је да то није ни комета нити астероид, а такође, не садржи ни много гвожђа ни метала, што је типично за звезде и браон патуљке. Научници још нису сигурни о чему се тачно ради, па даља истраживања његове брзине и порекла још нису завршена, пише „Спејс.ком“.
Астрономи сматрају да би објекат могао да буде део бинарног звезданог система и да га је лансирала експлозија његовог „партнера”. Друга хипотеза је да би могао да потиче из густог звезданог јата које је наишло на две блиске брзо ротирајуће црне рупе, што је довело до избацивања једне звезде из јата у околни свемир, хипер-брзином од милион миља на сат.
CWISE Ј1249+3621 су, поред Кабатника, видели и аматерски истраживачи Томас П. Бикл и Ден Каселден, у оквиру НАСА пројекта под називом „Backyard Worlds: Planet 9", покренутог 2017. године, који позива грађане да анализирају слике снимљене телескопима у потрази за неоткривеним небеским објектима. Њихово откриће је објављено у Astrophysical Journal Letters.
Инфрацрвени телескоп у Земљиној орбити
Овај специфични објекат који јури Млечним путем детектован је захваљујући инфрацрвеном телескопу WISE, који је између 2009. и 2011. године трагао за удаљеним изворима светлости.
Овај телескоп, који се налази у Земљиној орбити, остао је, међутим, без замрзнутог водоника, који је служио да расхлади његов систем, па га је НАСА једно време ставила у статус хибернације.
Две године касније је реактивиран и преименован у NEOWISE. Добио је задатак да прати потенцијално опасна небеска тела, као што су астероиди и комете, који пролазе у близини Земље.
Иако је NEOWISE телескоп био успешан у откривању око 44.000 објеката, пре неколико недеља је повучен из употребе, јер ће се ускоро наћи на сувише ниској позицији у орбити, да би могао да пружи било какве корисне податке.
Погледајте и: