СВЕТ

Ко је Павле Дуров – човек против кога је устао цео западни свет

Свет је шокирала вест да је Павле Дуров, творац највеће руске друштвене мреже „ВКонтакте“ и популарног месинџера Телеграм, ухапшен на аеродрому у Паризу. Дурову прети 20 година робије. У међувремену се присећамо како је „руски Закерберг“ прошао пут од талентованог програмера до милијардера који се нашао у центру међународног скандала.
Sputnik
Павле Дуров рођен је 10. октобра 1984. године у Санкт Петербургу. У раном детињству преселио се са родитељима у Италију, а затим се вратио у родни град где су његовом оцу, Валерију Дурову, понудили да руководи катедром за класичну филологију на Филолошком факултету Државног универзитета у Санкт Петербургу (СПбГУ). Још у детињству се интересовао програмирањем, импресионирајући учитеље својим способностима.
Павле је 2001. године завршио академску гимназију у Санкт Петербургу, а 2006. године Филолошки факултет СПбГУ, смер енглеска филологија и превођење, са највишим оценама. Био је добитник стипендија, а побеђивао је и на олимпијадама из информатике, лингвистике и дизајна. Истакао се као талентован студент и лидер, организовао је студентске догађаје и интернет пројекте за универзитет.

„ВКонтакте“ и Телеграм

За време студија направио је форум за студенте, електронску библиотеку реферата „Дуров.ком“ на основу којег је 2006. године лансирана друштвена мрежа „ВКонтакте“. Платформа је муњевито стекла популарност и привукла је милионе корисника. Године 2014. имовина Дурова је процењена на стотине милиона долара, а он је постао један од најпознатијих и најутицајнијих људи на руском интернету. Свој удео у компанији (12 одсто) продао је 2014. године Ивану Таврину, а касније је „ВКонтакте“ откупила „Маил.ру Груп“.
Дуров је рекао да је одлука да прода „ВКонтакте“ била болна, јер је то била прва компанија коју је основао, али како је истакао, схватио је да „више воли да буде слободан“. У јулу 2014. године друштвену мрежу је користило више од 92 милиона људи.
У августу 2013. године Павле је представио бесплатан месинџер Телеграм са затвореним изворним кодом. До јула 2024. године број корисника је премашио 950 милиона корисника, а бизнисмен је проценио вредност месинџера на око 30 милијарди долара. У периоду од 2018. до 2020. Телеграм је био блокиран у Русији. Данас већина државних органа у Русији објављује информације на Телеграму.

„Грађанин света“ и 100 деце

У априлу 2014. Дуров је саопштио да је отишао у иностранство и да не намерава да се враћа у Русију.
Павле је 2021. године добио француско држављанство, а 2022. држављанство Уједињених Арапских Емирата. Има и пасош Сент Китса и Невиса (острвска држава у источном делу Карипског мора). Он се декларише као „грађанин света“ и борац против „дигиталног ропства“. Позивао је кориснике да штити своју приватност и анонимност. Бизнисмен је више пута критиковао ЕУ због политике у вези са слободом говора и анонимности на интернету, због вршења притиска на Телеграм и покушаја да добију приступ подацима корисника.
Према подацима „Форбса“ за 2024. годину, Дуров је на осмом месту најбогатијих Руса са имовином вредном 15,5 милијарди долара. У јулу 2024. године је саопштио да је био донор сперме и да сада има више од 100 биолошке деце у 12 држава. По речима Дурова, он се никада није женио.
У интервјуу Такеру Карлсону 2024. године је рекао да никада није желео да се обогати, те да је његов циљ да буде слободан.

Дуров понавља судбину Асанжа?

Притварање Дурова у Француској је врхунац дугогодишњег сукоба предузетника са властима. Милијардер је ухапшен у оквиру прелиминарне истраге која је покренута због незадовољавајуће модерације на Телеграму. Полиција сматра да „рупе“ у раду модератора доприносе криминалним активностима на месинџеру. Истрага се односи на разна кривична дела: превару, трговину дрогом, сајбер криминал, организовани криминал, тероризам.
Упркос томе што Дуров има француско држављанство, његова критика француске политике и политике ЕУ уопште, као и његово одбијање да сарађује са безбедносним органима, очигледно су довели до тако радикалних поступака француских власти.
Још увек није јасно како ће се ова прича завршити, али једно је сигурно: репутација Дурова и будућност Телеграма су у опасности. „Руски Закерберг” ризикује да понови судбину оснивача Викиликса Џулијана Асанжа, који је постао жртва сопствених принципа и борбе за слободу на интернету.
РУСИЈА
Хапшење Дурова – делић у мозаику западне тежње ка апсолутној контроли
Коментар