СВЕТ

Закерберг признао: Под притиском Беле куће цензурисали смо садржај на друштвеним платформама

Директор америчке корпорације „Мета“ (активности компаније, друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм, забрањене су у Русији као екстремистичке) Марк Закерберг признао је да је администрација америчког председника Џозефа Бајдена вршила притисак на њу у циљу цензуре садржаја на друштвеним мрежама компаније.
Sputnik
Саопштење директора „Мете“ упућено је председнику Правне коморе Представничког дома Сједињених Америчких Држава Џиму Џордану, а Комора је објавила саопштење на својој страници на друштвеној мрежи Икс.
Закерберг пише да су званичници из Бајденове администрације 2021. године „више пута вршили притисак“ на корпорацију, „захтевајући да се цензурише одређени садржај, повезан са ковидом 19, укључујући хумор и сатиру, а изражавали су незадовољство, када нисмо били сагласни са тим“.
Међутим, о уклањању садржаја одлучивала је платформа, тврди Закерберг.

„Сматрам да је притисак Владе био погрешан и жалим што нисмо били отворенији по том питању. Чврсто сам убеђен да не треба да пристајемо на компромис који се тиче наших стандарда садржаја због притиска било чије администрације, пише директор 'Мете'“, обећававши да ће се успротивити даљим сличним покушајима.

Он је, такође, признао да је на платформама које су под његовом контролом ограничио приче које су се тицале садржаја лаптопа Хантера Бајдена, сина актуелног шефа Беле куће, а који је могао бити доказ његове умешаности у злочине у области трговине дрогом и проституције.
Такву одлуку Закерберг је образложио потребом провере чињеница из приче, пре чије потврде је ширење садржаја било ограничено. Сада је, тврди Закерберг, „Мета“ „променила политику и процедуру, како се слична ситуација више не би поновила“.

Амерички милијардер и бизнисмен Илон Маск прокоментарисао је на друштвеној мрежи Икс Закербергово признање следећим речима: „Звучи као кршење првог амандмана (Устава САД)“.

О томе да је Фејсбук уклањао објаве са претпоставкама о вештачком пореклу вируса корона због притиска Беле куће, у јулу прошле године писао је „Волстрит џурнал“, позивајући се на интерну преписку компаније, коју је добила Правна комора Представничког дома САД.
Раније је саопштено да су амерички законодавци тражили од компаније податке о интерним препискама које се односе на начине цензуре садржаја на Фејсбуку.
Телевизија „Фокс њуз“ објавила је да је на захтев компанија доставила више од 50 хиљада страница докумената, међутим, према подацима извора, ниједан од достављених докумената није садржао информације о интерним комуникацијама у „Мети“, које занимају конгресмене.
Погледајте и:
Коментар