Она је на састанку о пројекту „Јадар“ у Палати Србија рекла да је на састанку са научном заједницом прошле недеље договорена идеја да се успостави јавни дигитални портал преко којег ће бити омогућено праћење стања животне средине, а која се односе на ваздух, воду и земљиште.
"На овај начин грађани ће моћи да имају свакодневни отворени увид у све релевантне информације, а портал ће добијати информације од факултета, института. Такође и држава и компаније које ће учествати на оваквим пројектима мораће научној заједници да дају све релевантне информације како би дошли до својих закључака", рекла је Беговић.
Према њеним речима, овај портал ће бити место где ће грађани моћи да добију информације о стању животне средине, о сваком пројекту, а имаће и могућност да добију одговор на важна питања. Такође, преко мобилне апликације ће грађани моћи да пошаљу информацију уколико примете да се нешто негативно дешава са животном средином. На тај начин ће, како је рекла, и држава и јавност да имају правовремене информације.
Она је истакла да је питање животне средине од суштинске важности за грађане, али и за науку која може да има важну улогу у овој теми.
"Србија има изузетно квалитетну науку, посвећене научнике који раде на научним институтима и факултетима, а многи од њих су посветили своје животе и своје каријере баш теми екологије и заштите животне средине. Наука треба да буде предводник у утврђивању валидних чињеница заснованих на подацима јер се и сама наука бави и базира на конструктивном критичком мишљењу и предлаже решења", рекла је министар науке.
Како је истакла, на овај начин може да се допринесе већој транспарентности, али и информисању и укључивању грађана у теми заштите животне средине.
"Наука није доносилац одлука али јесте поуздан партнер", поручила је Беговићева.
Она је навела да је свима у интересу да животна средина у којој заједно живимо буде под што могуће мањим утицајем наших активности које су неминовне, од пољопривреде, генерисања отпада, до присуства различитих индустрија и технологија.
Погледајте и: