СРБИЈА

Како је Макрон сервирао Србији два непристојна захтева и пре него што је слетео у Београд

У ауторском тексту председника Француске Емануела Макрона објављеном у Политици, уочи његовог доласка у Београд, налазе се два „добронамерна“ ултиматума Србији, нимало суптилно увијена у језик дипломатије. Макронове поруке своде се на директиве – да се одрекнемо сарадње са Русијом и да прихватимо Охридски споразум, а самим тим и независност Косова.
Sputnik
Бивши шеф југословенске дипломатије Владислав Јовановић сматра да Макронове ултиматуме треба сместити у шири оквир затегнутости односа у свету и Европи, а нарочито у односу Европе према Русији. Западу се жури да политиком коју спроводе што пре изврше престројавање других земаља које то још нису учиниле.

Не вреди

Наш саговорник каже да овакве поруке не представљају ништа ново и да пристижу са свих (западних) страна. То што је председник Француске историјски и културолошки Србима ближи од осталих представника већих сила не спречава га да буде ангажован у спровођењу њихове заједничке политике. Ипак, објашњава Јовановић, то не значи да ће у својој намери и успети.
Мислим да покушај да се ми променимо немају изгледа за успех, без обзира ко то покушава. Ово само показује њихову журбу и интерес да што пре затворе неке непотпуно контролисане просторе, у шта спада и такозвани Западни Балкан. То је њихово виђење, њихова политика, њихова очекивања и то не значи да то може да делује на нас у правцу промена нашег принципијелног става да смо ми традиционално независна, суверена и своја земља. Војна неутралност је само садашњи израз те константе у нашој политици у протеклих двеста година, рекао је Јовановић за Спутњик.
Заставе Француске, Србије и ЕУ

Одговор Макрону

Било би добро, сматра бивши дипломата, да се председник Макрон подсети на дупле стандарде који и он и његове колеге у Унији испољавају када је у питању поштовање интегритета међународно признатих граница. Они тај исти принцип, који толико заговарају, неће да поштују када је Србија у питању, па су чак прибегли били и бесправној употреби силе против нас, у чему је, подсећа Јовановић, Француска такође учествовала.
Тај двоструки стандард који они употребљавају, укључујући и Француску, је нешто што би по мени требало да се стави до знања на један јасан начин нашем госту и да се он на известан начин подстакне да буде први који ће успоставити поштовање истог принципа које мора важити за све земље. Макрон треба да узме у разматрање наше очекивање да Француска буде прва која ће повући признање Косова и Метохије. То би по мени био најбољи одговор у вези са његовим очекивањима.
Звечан, јединице КФОР-а
Посета председника велике земље попут Француске свакако има билатерални значај, нарочито у економском и културном погледу и то су правци сарадње које би требало одржавати и настављати, истиче наш саговорник.
Што се тиче Макроновог позива да се Србија сврста на страну Запада и да прекине са политиком балансирања наш саговорник каже:
„Србија има јаче разлоге него што они имају да позове Француску да се сврста уз принципе Уједињених нација и да их не тумачи на двоструке начине“, закључује Јовановић.
Председник Француске Емануел Макрон стиже данас у званичну посету Србији.
Погледајте и:
Коментар