„Током прошле године повећали смо број трупа на Косову, како бисмо се, нажалост, бавили изазовнијим безбедносним окружењем и поновном појавом тензија. Ово још једном показује брзу посвећеност НАТО савезника и партнера одржавању безбедности дуж Косова и Балкана уопште“, рекао је за РТК Гофус, који је у четвртак боравио у Приштини и разговарао са премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем.
Према речима Гофуса, додавање војних трупа, које је тренутно неопходно, није решење за дугорочни мир на Косову, већ је решење политичко.
„Од суштинске је важности да и Приштина и Београд буду конструктивно укључени у дијалог уз посредовање ЕУ како би се решила преостала питања. Настављамо да позивамо све стране да без одлагања имплементирају постигнуте споразуме. Као што смо видели, изненадне и некоординисане акције, посебно на северу Косова, могу повећати ризик од насиља, које угрожава безбедност свих људи на Косову и угрожава трупе Кфора“, истакао је Гофус.
Он је додао да то повећава забринутост НАТО-а и партнера за стабилност региона и КиМ и безбедност његових трупа.
Гофус је навео да војници Кфора остају привржени својим дужностима, посебно на северу КиМ, уз редовне патроле и помно праћење ситуације на терену.
„Они раде без престанка да би ситуација била мирна, спроводећи мандат УН. То сам рекао свима са којима сам разговарао, да је важно имати координацију са НАТО о низу питања, укључујући и мост на Ибру“, навео је Гофус.
Из кабинета премијера привремених приштинских институција након састанка са Гофусом саопштено је да је Курти на састанку истакао значај континуиране сарадње и координације са Кфором и НАТО.
У саопштењу се не наводи да ли је на састанку Гофуса и Куртија разговарано о главном мосту на Ибру, чије је отварање Приштина најавила, иако је Курти раније најавио да ће се на састанку са Гофусом разговарати о плану отварања моста на Ибру у Косовској Митровици.
После састанка Гофуса и председнице привремених приштинских институција Вјосе Османи из њеног кабинета је саопштено да је разговарано и о мосту на Ибру и да је Османијева поновила став да мост треба да буде отворен, али да је истакла важност одржавања „комуникације, координације и продубљивања сарадње“ између Приштине и безбедносних партнера, посебно НАТО-а, „за израду заједничког плана за отварање моста“.
Приштина је најавила отварање главног моста на Ибру, иако се томе противе Срби на КиМ и Београд, истичући да то угрожава безбедност Срба у покрајини.
Отварању главног моста на Ибру противе се и САД, ЕУ, Кфор и Квинта, наводећи да то треба да буде део дијалога Београда и Приштине.
Погледајте и: