СВЕТ

Американци масовно беже у бункере: Митолошки комплекс „судњег дана“

Њујорк
Американци су одувек опседнути апокалипсом што је уз нестабилну унутрашњу и спољнополитичка ситуацију, посебно у Украјини и на Блиском истоку, главни разлог повећане продаје бункера „судњег дана“, сматрају саговорници Спутњика.
Sputnik
У Сједињеним Америчким Државама забележена је повећана потражња за изградњом бункера „судњег дана“ за заштиту од терористичких напада, нуклеарне катастрофе и напада криминалаца, јавља „Фокс њуз“.

Сестре Кардашијан купују бункере „судњег дана“

„Компанија која се бави изградњом бункера 'судњег дана' из Даласа у Тексасу у последње време бележи раст броја клијената, истичући да су многи Американци данас забринути због тензија у друштву“, наводи се у чланку.
Према речима власника компаније „Atlas Survival Shelters“ Рона Хабарда, свакодневно стижу поруџбине, а цена изградње бункера варира од 20.000 до милион долара. Међутим, ако купац има неке захтеве, цена може бити и већа.
Међу богатим клијентима који наручују „луксузна склоништа“ су сестре Ким и Клои Кардашијан, блогер Мистер Бист, а имају и клијенте из других земаља.

Ишчекивање апокалипсе – наличје америчког сна

САД су дословно опседнуте апокалиптичним догађајима, америчка цивилизација развијала се на очекивању апокалипсе и зато није ништа необично што се у данашње време Американци припремају за судњи дан, каже за Спутњик писац и публициста Борис Над.

„Американци су опседнути апокалиптичним мотивима и то је константа код њих. Њихова цивилизација је другачија и од европске и од руске и од било које друге. Продаја бункера појачана је без сумње и због избора, догађаја на светској политичкој сцени, Трамповим очекивањима Трећег светског рата. И шчекивање судњег дана као константа америчке културе се не мења, оно може само може бити појачано или утишано. Они живе у очекивању судњег дана и то је једноставно нераздвојни део америчке културе. Они су имали читаву библиотеку књига које су говориле о судњем дану и те књиге су дељене америчким војницима у Ираку.“

Очекивање судњег дана је део митолошког комплекса Американаца који би се могао назвати наличјем америчког сна и сигурно има везе са хришћанским фундаментализмом широм Америке, сматра Над.

Америчка мода – изградња бункера „судњег дана“

Уз напомену да и власник компаније „Мета“ Марк Закарберг гради бункере на Хавајима, редитељ Борис Малагурски каже да је данас изградња бункера „судњег дана“ постала мода у Америци.
Американци су, са једне стране, навикнути на тај апокалиптични концепт кроз холивудску продукцију која неретко избацује филмове о смаку света, а на другој страни имамо њихову крајње фаталистичку спољну политику која не размишља да на свету живе и други народи, додаје Малагурски.
„И у том настојању да наметну свету америчку вољу све више приближавају свет већим сукобима, сукобима између великих сила као што су Америка, Кина и Русија. Мало-мало па Америка затеже односе са Кином претећи јој поводом Тајвана, а заједно са НАТО је и у индиректном сукобу и са Русијом на тлу Украјине. НАТО финансира украјинску војску, у осталом, са НАТО оружјем је украјинска војска ушла на територију Русије, тако да мислим да је многим Американцима јасно да је свет никад ближи нуклеарном рату. И уместо да се америчка елита активира и покуша да спречи такав сценарио, они гледају како да спасу себе, а народ ко шиша“.
Једина нада да се спречи апокалипса је то да ће амерички народ на предстојећим изборима изабрати пут дијалога и дипломатије не би ли се пронашло решење за горуће светске проблеме, уместо да се остатку света намеће воља једне силе, закључио је Малагурски.
Погледајте и:
РУСИЈА
Посао цвета: У Америци помама за бункерима „судњег дана“, међу клијентима – сестре Кардашијан
Коментар