За награду „Златна матројшка“ такмиче се студенти музичких факултета из Београда, Новог Сада, Ниша, Москве, Санкт Петербурга, Омска, Тјумена, Ханти-Мансијска, Нојабрска, Томска, Минска, као и студенти с музичког одсека Факултета уметности Универзитета у Приштини, са седиштем у Косовској Митровици.
„Оно што ме највише радује овде јесте могућност комуникације с људима, а одушевљена сам и самим местом на којем се одржава фестивал, заиста је невероватно лепо. И за нас, као музичаре који су навикли да седе у граду, у бетонској кутији, то је могућност да изађемо из ње. Ова природа око нас је вероватно и највећа инспирација за све нас. Окружени смо братским народима и мислим да ће се то осетити и на сцени, као и у нашој комуникацији“, каже за Спутњик једна од учесница такмичарског програма, сопран Аљона Туљникова из Омска.
Студенти из Русије су, како кажу, посебно почаствовани могућношћу да упознају оснивача „Кустендорф класика“ Емира Кустурицу, а једна од учесница такмичења, мецосопран Софија Фјодорова из Москве, открила нам је када је и како први пут чула за прослављеног српског редитеља.
„Руски поп бенд 'Браћа Грим' имају песму 'Кустурица'. И тамо постоји фраза 'Данас, после филма Кустурице...' Знам ту песму још из детињства и још тада сам чула за Кустурицу, а после сам гледала и његове филмове који су веома интересантни. Сада, на овом фестивалу, све те филмске слике видим уживо“, каже Софија Фјодорова с усхићењем.
Када је реч о очекивањима од учешћа на фестивалу, наша саговорница истиче да је сама прилика да наступи на Мећавнику за њу посебна радост.
„Откриваш себе, откривају те, растеш, слушаш, добијаш инспирацију, а то је већ само по себи огроман корак. Ако још успеш да добијеш неку награду, па то ће бити пољубац од Бога. Овде нас подстичу да певамо, да нас сви чују како би село оживело, а то је огромна радост“, каже Софија Фјородова.
„Кустендорф класик“
© Sputnik / Дејан Симић
Један од такмичара је и Дмитриј Шувалов, саксофоноста из Минска, који је први пут у Србији. Он је већ учествовао на бројним фестивалима, а за „Кустендорф класик“ истиче да се одликује одличном организацијом, високим квалитетом, као и амбијентом у којем се одржава.
„Музика је на неки начин као спорт, има тај такмичарски елемент, али мени је ипак најважнија комуникација с људима, размена искустава, животних и професионалних. То нема цену и мислим да је то управо оно што недостаје данашњем свету, да људи деле искуства, да сарађују“, сматра Дмитриј Шувалов.
О победницима одлучује међународни жири, у којем су диригент Михаил Голиков, уметнички директор и главни диригент Државног симфонијског оркестра Лењинградске области, затим наш прослављени пијаниста и професор на ФМУ у Београду Владимир Милошевић и швајцарско-српска композиторка и гитаристкиња Маја Ле Ру Обрадовић.
На отварању фестивала пред публиком у Дрвенграду у суботу увече наступиле су уметнице из Русије, мецосопран Зинаида Царенко, солисткиња чувеног Марински театра из Санкт Петербурга и пијанисткиња Зарина Шиманска, добитница бројних међународних пијанистичких такмичења и носилац титуле уметнице Московске филхармоније.
„Кустендорф класик“
© Sputnik / Дејан Симић
Вечерас ће на фестивалу бити изведена комична опера „Иза оперских кулиса“ српске композиторке Вере Миланковић. Оперету ће извести Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“ под диригентском палицом Радета Пејчића, у сарадњи с Домом културе Студентски град.
Посетиоци фестивала ће треће фестивалске вечери уживати у виртуозним извођењима виолинисте српског порекла Луке Фаулиси, кога су Класикал ФМ и Би-Би-Си магазин именовали за једног од 30 најперспективнијих звезда у успону, затим млади пијаниста Богдан Дугалић који је за својих 20 година освојио више од 30 награда на домаћим и међународним такмичењима и талентовани гитариста Урош Јаћевић, добитник првих награда на најпрестижнијим такмичењима за младе гитаристе у Европи.
Младе наде музичке сцене наступиће уз Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“, под диригентском палицом Радета Пејчића.
На затварању фестивала, биће изведен јединствени пројекат композитора Александра Седлара, драмска Опера „Шум шуме преко поља“.
Иницијална идеја за настанак овог дела су страховити догађаји у концентрационим логорима за време Другог светског рата, чији називи имају везе са шумама које као древни сведоци и даље стоје на истом месту као подсетник и опомена за будуће генерације.
Поред музике, Александар Седлар је и аутор либрета, док су солисти Душко Радовић, Жарко Степанов, Сергеј Трифуновић, Ана Петровић, Ана Станковић и Сања Ристић, под пратњом симфонијског оркестра и женског хора Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“, којим диригује Александар Седлар.
Програм фестивала обогатиће и наступи ученика Школе за музичке таленте из Ћуприје и музичких школа „Мокрањац“ и „Ватрослав Лисински“ из Београда као и предавања о стваралаштву композитора Петра Стојановића и Анте Гргина.
Током фестивала, 1. септембра биће отворена нова галерија под називом „Ђузепе Ротуно“, уз изложбу фотографија Јанка Кустурице.
За једанаест година од оснивања фестивала, на Мећавнику су наступале врхунске звезде класичне музичке сцене међу којима су Денис Мацујев, Александар Маџар, Валериј Гергијев, Немања Радуловић, Јулијан Рахлин, Роман Симовић, Срба Динић, Нарек Хакназарјан, Јуриј Башмет, Јустус Грим, Милијана Николић, Олег Акуратов, Петар Пејчић...
Фестивал „Кустендорф класик“ заједнички је пројекат реномираног српског режисера Емира Кустурице и компаније "Гаспром њефт".