Он је оценио да опасност од инцидената на станици остаје све док трају активна борбена дејства.
„Морамо бити у сталној приправности док се сукоб не заврши или док се не окончају активна борбена дејства. Мислим да се не сме искључити могућност нечег озбиљног“, истакао је директор ИАЕА.
Он је напоменуо да је у среду обавештен о гранатирању територије у близини Запорошке НЕ.
Гроси је рекао да је у извештају ИАЕА о стању у електрани навео да је свих седам компонената нуклеарне безбедности у Запорошкој нуклеарки делимично или потпуно уздрмано.
Како је истакао, инциденти у електрани, укључујући пожар на расхладном торњу и „наводни“ напади беспилотних летелица, још нису довели до радиолошке хаварије, али ризици за особље фабрике и међународну заједницу „расту са наставком оружаног сукоба“.
Према његовим речима, „од напада на нуклеарна постројења нико неће имати користи“.
Како се наводи у извештају, електрана се суочава са изазовима у погледу особља, снабдевања водом за хлађење реактора и приступа спољним изворима напајања.
„Тренутне процене ИАЕА указују на то да су ризици у Запорошкој нуклеарној електрани и даље високи“, истиче се у тексту.
Он је оценио да Међународна агенција за атомску енергију не искључује могућност да може доћи до озбиљне ситуације у електрани након удара на расхладни торањ у августу.
Како је навео, ИАЕА некада не добија одмах тачне информације о координатама и путањама лета пројектила.
„За нас су важни тачни подаци о томе шта се догодило и где се догодило за сопствене процене. Важно је да ИАЕА остане корисна и неполитизована“, рекао је Гроси новинарима.
Гроси је у марту 2022. године навео седам интегралних компоненти нуклеарне безбедности и физичке безбедности за нуклеарне електране. Међу њима су очување физичког интегритета структура станице и оперативност опреме; обезбеђивање услова за нормалан рад особља; приступ спољном напајању; обезбеђивање ефикасне контроле зрачења; обезбеђивање канала везе са регулатором и „другим странама“.
Запорошка нуклеарна електрана налази се на левој обали Дњепра поред града Енергодара. То је највећа нуклеарна електрана у Европи по броју блокова и утврђеног капацитета. Станица има шест енергетских блокова снаге по 1 гигават. У октобру 2022. године нуклеарна електрана прешла је у руке Русије. Сви агрегати станице тренутно су у режиму „хладног гашења“ и не производе струју.
Губернатор Запорошке области Евгеније Балицки је 11. августа саопштио да је у украјинском гранатирању Енергодара избио пожар на расхладним системима Запорошке нуклеарне електране.
Погледајте и: