„Полазим од тога да, када руководство државе каже да предузимају конкретан корак, то се заснива на озбиљним намерама“, рекао је Лавров за РБК, упитан да ли су озбиљне намере Турске да се придружи БРИКС.
Министар је приметио да се НАТО није оглашавао о намери Турске да постане чланица БРИКС, за разлику од ЕУ.
„Што се тиче Турске, представници НАТО ћуте. Чини ми се да су Американци говорили да је то неспојиво са чланством у НАТО. Много отвореније се изјаснио представник Европске комисије, који је рекао да Турска треба да разуме да је пут ка ЕУ неспојив са чланством у БРИКС и обрнуто. Кандидати у ЕУ треба да се придруже заједничкој спољној и политици у области безбедности“, напоменуо је руски министар.
Како је оценио, таква реакција из ЕУ је јасан показатељ да Турска треба да се придружи антируским санкцијама ако жели да постане чланица уније.
Правила БРИКС не забрањују и чланство у НАТО
Како је додао, БРИКС нема правила која би члановима одређених организација забрањивала да сарађују са том организацијом.
„Што се тиче чланства у НАТО и статуса кандидата за ЕУ, који Турска има скоро 70 година, у том случају, као што је недавно рекао један турски званичник, у БРИКС нема правила која говоре да чланови одређених организација не могу имати везе са том организацијом“, објаснио је Лавров.
По његовим речима, за чланове БРИКС и за земље које развијају сарадњу са организацијом најважније је да деле вредности које садржи Повеља УН. То је суверена равноправност држава, немешање у унутрашња питања, мирно решавање спорова, поштовање, суверенитет и територијални интегритет свих држава.
„Нису нам потребне вредности нацизма, теорије и праксе нацизма, забрана слобода говора, националних језика, култура, традиција, затварање канонских цркава и слично“, поручио је шеф руске дипломатије.
Раније је помоћник руског председника Јуриј Ушаков потврдио да је Турска поднела захтев за пуноправно учешће у БРИКС и да се он сада разматра.
Погледајте још: