Године насиља и репресије досадиле су Србима на КиМ и они постају готово равнодушни, што је на неки начин и природно и разумљиво, али није добро. Та осећања су сада израженија на Северу, где се Срби у четири општине суочавају са насиљем, малтретирањем од стране полиције и отвореним прогоном.
Након што су Срби претходно блокирали административне прелазе ка Косову и Метохији из правца централне Србије блокаде су уклоњене, али су сад Албанци најавили сопствене блокаде.
Зашто блокаде
Председник Удружења грађана косовско-митровачког округа Раша Ројевић рекао је да Срби нису хтели да блокирају путеве или дивљају, већ да покажу да ће се блокаде догодити и да ће поступити радикалније само уколико не буду испуњени захтеви да се стање на Косову и Метохији врати у какву-такву нормалу.
Представници српских удружења уклонили су јуче блокаде у близини административних прелаза Брњак и Мердаре из правца централне Србије, а привремене приштинске институције су отвориле прелазе за саобраћај.
Ројевић је рекао да су привременим приштинским институцијама дали рок до 1. октобра да нормализују стање, после упада у српске институције на северу КиМ прошлог петка.
Постављене табле приштинских институција на зградама у Лепосавићу
Стандардна тиранија
Наш саговорник каже да овакве мере константно терорисаног народа попут одлуке о блокади прелаза не треба да изненађују и подсећа да је пре пар година на северу јужне српске покрајине албански полицајац пуцао на ненаоружаног Србина и прошао не баш награђено као прави управник логора, али релативно некажњено.
Илуструјући даље тешку ситуацију у којој се налазе Срби на Северу, Гуџић каже да су недавно приштинске власти одлучиле и да затворе Институт за српску културу у Лепосавићу, јер су однекуд закључиле да он представља претњу по народ Косова и Метохије. Полиција је упала на адресу где седе људи који се баве научним радом и затворила ову установу. Такође је затворена и једна библиотека. Дакле, каже наш саговорник, затварају се све српске институције, иако немају додирних тачака са политиком.
Затварањем институција и албанским најавама блокада створиће се један комплетан концентрациони логор, само мало другачијег типа, рекао је Гуџић за Спутњик.
Дом културе у Грачаници
© Sputnik / Милица Тркља / Дом културе у Грачаници
Шта је решење?
Гуџић сматра да ће крај оваквој тортури доћи онда када и једна и друга страна седну да наставе преговоре и договоре се заједно како да се овакве ствари више не догађају. Он сматра да су и најгори преговори бољи од било каквог облика протеста, насиља или било каквих блокада.
Утисак који сам стекао из комуникације са људима јесте да је страх и почетни отпор заменила равнодушност. Овде ће се ствари завршити или тако што ће Срби нестати са овог простора, или ћемо сести да се договоримо, закључио је он.
Погледајте и: