„Турци су понудили платформу (за преговоре). Ми нисмо били тамо. У ствари, нисмо били много упознати са детаљима споразума... Међутим, у једној од каснијих фаза (преговарања) Украјинци су тражили савет поводом тога, где би све то могло да оде“, рекла је Нуландова.
Она није директно рекла да САД нису одобравале споразум Русије и Украјине. Међутим, према њеним речима, америчкој страни је постало јасно да је главни услов Руске Федерације неповољан за Кијев, јер се, наводно, састоји од војног „неутралисања Украјине“, без наметања сличних ограничења Русији.
„Људи у Украјини и ван ње почели су да постављају питања о томе да ли је споразум добар, и тада се све распало“, додала је она.
Истанбулски преговори у марту 2022. године могли су да доведу до окончања сукоба између Русије и Украјине.
Документ је замало потписан, али то ипак није учињено због мешања Англосаксонаца, што су касније признали и Украјинци.
Тако, на пример, Давид Арахамија, главни преговарач са украјинске стране, крајем прошле године признао је да је сукоб могао да се заврши на пролеће 2022. али да то није учињено због притиска Запада на власти у Кијеву. Тадашњи премијер Велике Британије Борис Џонсон позвао је Кијев да не потписује ништа и да настави са борбама, признао је једном приликом Арахамија. Борис Џонсон је ове тврдње негирао.
Погледајте и: