СРБИЈА

Брнабић: Предлог опозиције о литијуму биће на дневном реду Скупштине Србије

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да ће Предлог измена и допуна закона о геолошким и рударским истраживањима, који је поднела опозиција, ставити на дневни ред у складу са законским роковима.
Sputnik
"Лично, ја једва чекам ову седницу, да видимо заиста ко је за шта одговоран у овој земљи што се тиче овог пројекта у последњих 23 година. Једва чекам", рекла је она на конференцији за новинаре.
Брнабић је, после конференције за новинаре опозиције, рекла да се десило да они који су довели Рио Тинто у Србију 2001. године, да они који су им дали истражна права 2004. године или променили законе 2006. и 2011. године данас тобож траже забрану геолошког истраживања литијума и бора.
"Желим одмах да кажем да они овим не траже забрану истраживања бора и литијума већ практично траже забрану свих геолошких истраживања на територији Републике Србије. Зашто? Па зато што ни Рио Тинто није дошао да истражује литијум, него истраживао нешто друго, а онда нашао јадарит, а јадарит садржи литијум. Тако да ви више не можете, ако се ово усвоји, да дајете било какве дозволе за истраживање", објаснила је Брнабић.
Она је додала да је власт спремна да разговара, за разлику од њих, који, како је подсетила, то нису учинили пре 23 године када су довели Рио Тинто.
"Нису разговарали са народом. Нису тражили од народа допуштења да доведу Рио Тинто у Србију, ни да дају прво истражно право Рио Тинту, ово истражно право које би данас да забране да држава даје, дакле тада када су дали та истражна права, нису питали народ. Нису имали јавну дебату. Када су мењали законе, нису имали јавне дебате", рекла је Брнабић.

Опозиција предала измене и допуне закона којима би се забранило рударење литијума

Представници опозиционих странака саопштили су раније данса на конференцији за новинаре у Скупштини да су предали у скупштинску процедуру Предлог закона о изменама и допунама закона о геолошким и рударским истраживањима, чиме би се забранило рударење литијума у Србији.
Посланица Еколошког устанка Данијела Несторовић рекла је да су скупили 86 потписа посланика опозиције и самосталних посланика и додала да су им подршку дале и организације СЕОС, Не дамо Јадар, Битка за Власину и Крени промени.
Шеф посланичке групе Народног покрета Србије Мирослав Алексић устврдио је да је економски интерес од потенцијалног рударења литијума на нивоу извоза малине у току једне године и изразио је задовољство што се, како је рекао, цела опозиција окупила око овог питања.
Конференцију за новинаре су организвале посланичке групе: Странка слободе и правде; Нови ДСС – Покс (НАДА); Србија центар; Еколошки устанак; МИ - глас из народа; Ми снага народа проф. др Бранимир Несторовић, Демократска странка, Зелено-леви фронт, Не давимо Београд, Народни покрет Србије – Ново лице Србије и самостални посланици.
Погледајте и:
Коментар