ЕКОНОМИЈА

Момировић: Србија представила своју растућу економију на сајму у Кини

Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић оценио је данас да је Србија успела да представи своју растућу економију на 24. кинеском Међународном сајму инвестиција и привреде у Сјамену, али и да покаже одређени број производа који би требало да се нађу на овом тржишту.
Sputnik
Момировић је на сајму инвестиција и привреде у Сјамену, након конференције на којој су говорили он и министарка привреде Адријана Месаровић, оценио и да смо прешли дуг пут до тога да Србија има највећи број компанија из Кине и додао да је у Србији, у номиналном износу, највећи број инвестиција из Кине, када је реч о региону југоисточне Европе.
Према његовим речима, 30 одсто свих страних директних инвестиција у 2023. години било је из Кине.
„Морамо да радимо још више, како би још више компанија, не само из ове провинције Фуђиен већ и из целе Кине, дошло у Србију. Како би се још више људи запослило и како би ти људи имали веће плате, али и како би довели наше производе на њихова тржишта“, рекао је Момировић.
Министар каже да су управо због тога акценат ставили на пласман робе како би наша прехрамбена индустрија и пољопривредници видели своју шансу и нашли је у Кини.
„Заста очекујем да ће сада, после ступања на снагу Споразума, велики број наших компанија пласирати своје производе у Кини“, рекао је он и нагласио да су наши производи конкурентни пре свега када је реч о воћу, месу, фармацеутским производима, али и када причамо о ИКТ услугама.
Како каже, често нисмо свесни сопственог успеха и чињенице колико се наша економија променила и колико су наше компаније порасле.
„Уверен сам да смо применом Споразума отворили нову страну која полако креће да се реализује“, рекао је Момировић.
Министар каже да више не смемо да причамо само о шансама већ да морамо и да их реализујемо.
„Држава је урадила свој део посла, омогућила је компанијама да имају најбоље услове и сад морамо да им помогнемо да те шансе искористе. Следећа станица је Шангај у новембру. Ми морамо да организујемо још најмање пет сличних презентација следеће године у Кини. Морамо све напоре да усмеримо, да промовишемо нашу привреду“, рекао је министар.
Нагласио је да смо као земља прешли пут од просечне плате око 300 евра до просечне плате од скоро 900 евра, као и да морамо да идемо ка плати од 2.500 евра за људе у специфичним делатностима као што су ИКТ сервис и прехрамбена индустрија.
„То је наш задатак, наш нови задатак на овом тржишту и ми морамо да будемо посвећени реализацији тог пута као што смо били посвећени и потписивању споразума о Слободној трговини. Поносан сам на све што смо радили, поносан сам на челично пријатељство које смо изградили, на све инвестиције. Само Зиђин, који је баш из ове провинције Фуђиен, инвестирао је више од 1.6 милиона евра у нашу државу. Морамо да радимо и на томе да велики део својих операција ван Кине, Кина лоцира у Београду“, поручио је министар.
Погледајте и:
Коментар