„Добили смо резултате моделирања треће емисије плазме која се догодила последњих дана, а која ће са вероватноћом од 99,9 одсто погодити планету Земљу“, наводи се у саопштењу и додаје да прорачуни показују да ће плазма стићи до планете у четвртак увече.
Научници су оценили да ће јачина очекиване магнетне олује бити умерена.
Према прогнози се 12. септембра очекује слаба магнетна олуја класе Г1, али само у касним вечерњим сатима. Предвиђа се да ће магнетне олује бити интензивније до просечног нивоа, класе Г2, у петак, 13. септембра.
Ноћас је геомагнетно поље варирало од нестабилног до мирног.
Током снажних магнетних олуја могуће су флуктуације напона у електроенергетским системима. Такође су могући прекиди у сателитској навигацији, проблеми са нискофреквентном радио-навигацијом и прекиди у ХФ радио-везама.
Модели лабораторије такође указују на велику вероватноћу настанка поларне светлости на средњим географским ширинама.
У просеку се на Земљи догоди до 30 снажних магнетних олуја сваке године. Оне могу трајати од неколико сати до неколико дана. Јачина олује у великој мери зависи од тога како је сопствено магнетно поље облака оријентисано у односу на магнетно поље Земље. Ако је магнетно поље облака усмерено на југ, олуја ће бити посебно јака.
Током магнетних олуја, метеопате могу да искусе низ симптома: главобољу, умор, губитак снаге, раздражљивост, болове у зглобовима, скокове притиска и поремећаје срчаног ритма.
Да би се избегли здравствени проблеми, у данима олује лекари саветују да се, ако је могуће, смањи ниво физичког и психичког оптерећења, да се одрекну зачињене, масне хране и слаткиша. Препоручљиво је не користити алкохол и смањити број попушених цигарета.
Погледајте и: