Генерал у пензији и оснивач Евроазијског безбедносног форума др Митар Ковач оцењује за Спутњик да је реч је о наставку сценарија који је „проигран“ у америчким безбедносним и војним институцијама, а онда је пренет на остале чланице НАТО које имају такве ракете.
Употреба британских ракета – напад НАТО на Русију
Ту одлуку Руска Федерација мора сматрати нападом НАТО, а не украјинских оружаних снага, јер није реч о војним средствима која су само уступљена украјинској војсци да их самостално користи, додаје Ковач.
„У суштини, одвијају се интегрисана дејства. Подсистеми НАТО, првенствено САД и Велике Британије у потпуности су укључени у све фазе извиђања и употребе тих средстава, без обзира да ли се она испаљују са авиона или са земље, ако је реч о ракетама земља-земља. Тако треба гледати на тај проблем све док се не буде променила стратегија односа према употреби средстава великог домета. А Запад сматра да је Украјина именитељ тих средстава. Отуд и намера НАТО, пре свега Америке и Велике Британије да развијају дрон-ракету великог домета.“
А кад се та дрон-ракета буде произвела са подсклоповима из водећих земаља НАТО, она неће имати ознаке где је направљена и биће представљена као „производ памети украјинских конструктора“, додаје Ковач.
Осим тога, прича се и о ракети великог домета „гром 2“ која би се у наредној фази производила у великим количинама да ли у суседним НАТО земљама, или на западу Украјине, али у сваком случају би се употребљавала за дејства по територији Русије, истиче Ковач.
Русија мора потпуно поразити пронацистички режим у Кијеву
Иако би руски удари на ракете на територије НАТО земаља које ракете допремају Украјини био природна реакција, Ковач не верује да ће до тога доћи.
Русија ће обавештајно-извиђачким системом покушати да прати логистичке токове, да на време лоцира ракете и дејствује по њима, првенствено по аеродромима на којима би била базирана авијација која ће користити ракете великог домета, истиче Ковач.
„Уколико се оне заиста почну користити као што је било са 'хајмарсом', а кад се 'хајмарсу' додају и ракете великог домета, грађане Русије очекује велики немир, поготово у деловим докле могу досегнути ракете, а ту су велики домети до 500 километара и више. А то би значило да Руска Федерација мора наћи решење дипломатским путем да се престане са таквим опасним играма Запада, да се спречи даљи доток таквих средстава или да предузме офанзивне операције већег домета које ће померити линију фронта далеко на Запад. У најмању руку до Дњепра, на целој дужини реке Дњепар, како би се безбедније осећале области које се налазе непосредно уз границу са Украјином.“
Са становишта Русије, пронацистички режим у Украјини мора бити потпуно побеђен и ни у ком случају не сме остати на власти, закључио је Ковач.
Пут ка Трећем светском рату
Разговорима о потенцијалној примени америчких ракета за ударе у дубину руске територије, Сједињене Државе отварају пут ка трећем светском рату, упозорио је амбасадор Русије у Вашингтону Анатолиј Антонов.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен рекао је да би амерички председник Џозеф Бајден и британски премијер Кир Стармер у петак могли да донесу одлуку да се Кијеву дозволи да руску територију гађа оружјем великог домета.
Британски „Телеграф“ је објавио, позивајући се на изворе у влади у Лондону, да би Џозеф Бајден могао ове недеље да дозволи Кијеву да примени британске ракете „сторм шедоу“ за нападе у дубину руске територије. Америчка дозвола је потребна јер се те ракете користе заједно са америчким системима.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков сматра да је одлука о нападима на Русију ракетама великог домета „атакамс“ већ донета, а сада се то питање формализује кроз медијску кампању, уз упозорење да ће одговор Русије бити одговарајући.
Погледајте и: