НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Снимци из свемира показали — озеленела Сахара /видео/

У пустињи Сахара нема много зеленила, али након неуобичајеног прилива кише, из свемира се може видети како се појављује зеленило у деловима једног од најсушнијих места на свету.
Sputnik
Сателити су недавно снимили биљни свет који буја у деловима типично сушне јужне Сахаре након што су се олујне кише појавиле када им време није. То је, такође, изазвало катастрофалне поплаве. Научници кажу да загревање планете због загађења фосилним горивима чини да и једно и друго постане уобичајено.
Падавине северно од екватора у Африци се обично повећавају од јула до септембра када се активира и западноафрички монсун.
Феномен је обележен повећањем олујног невремена које настаје када се влажан, тропски ваздух из близине екватора сусреће са врелим, сувим ваздухом са северног дела континента. Центар овог олујног времена – познатог као Интертропска зона конвергенције – помера се северно од екватора у летњим месецима северне хемисфере. Велики део пада јужно од екватора током топлих месеци јужне хемисфере.
Али већ негде од средине јула, ова зона се померила даље на север него што би обично требало, шаљући олује у јужну Сахару, укључујући делове Нигера, Чада, Судана, па чак и на северу до Либије, према подацима Центра за предвиђање климе Националне агенције за океане и атмосферу, наводи Си-Ен-Ен.
Последица је да су ови делови пустиње Сахаре од два до више од шест пута влажнији него што би требало да буду.
Постоје два могућа узрока за ово чудно померање на север, каже Карстен Хауштајн, истраживач климе са Универзитета у Лајпцигу у Немачкој.
Прелазак из Ел Ниња у Ла Нињу утицао је на то колико се ова зона померила на север овог лета, каже Хауштајн. Ел Нињо – природни климатски образац топлији од просечних температура океана у екваторијалном Пацифику – обично доводи до сушнијих од нормалних услова у влажним деловима западне и централне Африке. Ла Ниња, или чак и нека нова, може имати супротан ефекат.

Загревање планете

Други значајан фактор је загревање планете.
„Зона интертропске конвергенције, која је разлог за озелењавање (Африке), помера се северније што планета постаје топлија“, објашњава Хауштајн, указујући да на то указује већина модела.
Студија објављена у часопису „Нејчер“ у јуну открила је да би се даље померање према северу у овој зони могло дешавати чешће у наредних неколико деценија како се нивои угљен-диоксида – нуспроизвода загађења фосилним горивима – повећавају и планета се загрева.
Ова промена не само што је произвела последицу да пустиња озелени, већ је пореметила сезону урагана на Атлантику и имала је велике последице у последњих неколико месеци на неколико афричких земаља.
Земље које би требало да имају више падавина постају све сушније како се олује померају на север. Делови Нигерије и Камеруна обично имају падавина најмање 50 до 70 кубних центиметара од јула до септембра, али је од средине јула пало само између 50 и 80 одсто од уобичајене количине, према подацима Центра за предвиђање климе.
Даље на северу, у типично сувљим областима, укључујући делове Нигера, Чада, Судана, Либије и јужног Египта, пало је 400 одсто више од уобичајене количине кише од средине јула, према подацима истог Центра, преноси РТС.
Коментар