СРБИЈА

Добробит и за војника и за државу: Бивши начелник Генералштаба о враћању обавезног војног рока

Апсолутно подржавам опредељење да се крене са служењем обавезног војног рока, каже за Спутњик бивши начелник Генералштаба Војске Југославије Бранко Крга уз подсећање да је у време кад је укинут обавезни војни рок говорио да је то велика грешка. Обавезно служење војног рока требало би представити као добит и за војника и државу, додаје он.
Sputnik
Генерал Бранко Крга маводи да се мора имати у виду да војник 21. века није исти као војник од пре 50, 40 или 30 година по својим навикама, знању и способностима, тако да би инфраструктуру и систем рада у Војсци требало уподобити новим околностима.

Обавезни војни рок – добробит за војника, његове ближње и државу

„Да не буде за војника казна што иде у војску него да то за њега буде добит, нешто што је од користи и за њега и за његову породицу, за његове ближње и наравно и за Војску и државу у целини“, истиче бивши начелник Генералштаба.
За комплетну припрему војника за борбене задатке није довољно 75 дана, али се у том року може реализовати основна обука, додаје Крга. А основна обука подразумева савладавање основних војничких способности, стројеве радње, познавање оружја и елементарних тактичких радњи и заштите, објашњава Крга.

„Значи, није довољно само оспособити војника као појединца, он је увек део неке јединице, неке посаде, послуге, одељења, вода, чете итд. а то даље усавршавање, колико сам схватио, реализоваће се кроз допунску обуку позивањем једном годишње на једно седам дана или колико се буде решило, да се усавршава и та врста обуке. На пример, у оквиру посаде тенка, послуге артиљеријског оруђа, одељења у пешадији или неким другим родовима и службама итд. Дакле не треба то политизовати, у смислу, ето сад је држава донела одлуку и то је кажњавање тих младића“.

Одбрана државе није прескупа

Инфраструктура за поновно служење војног рока постоји, јер имамо много касарни које су празне јер су бројне јединице укинуте, а те касарне нису стављене у неку другу функцију, истиче Крга.
„Наравно ту је потребна адаптација, али верујем да то колеге из министарства и Генералштаба знају и да се припремају у том смислу. Што се тиче средстава за обуку за ватрена и тактичка дејства, санитетску обуку итд. тога у војсци има, само би на прави начин требало да се распореде тамо где треба, где ће се обука вршити. Јер се неће обука вршити у свим, него претпостављам у неколико гарнизона, тако да је то могуће лепо припремити.“
На питање да ли ће увођење обавезног војног рока бити прескупо за Србију, Крга одговара да одбрана државе никад није прескупа.
„Камо среће да смо ми на време схватили, још осамдесетих и деведесетих година, да су нам потребна нека ваљана средства противваздушне одбране, то би било далеко мање трошкова и штете од онога што су нам после учинили јер нисмо имали чиме да се бранимо. Одбрана сваке државе је доста скупа, али је још скупље ако се не врше припреме за одбрану. Наша се војска припрема за одбрану не да би ратовала, него да не би ратовала. Ако се држава не буде припремала да се брани и да буде способна да одврати сваког потенцијалног противника, онда је сасвим вероватно да ћемо ући у неки нови оружани сукоб који ће нам бити наметнут у неповољним околностима. А то озбиљна држава не би смела да дозволи“, закључио је Крга.
Премијер Србије Милош Вучевић изјавио је да је Влада Србије на седници наложила Министарству одбране да хитно покрене процес враћања служење војног рока у трајању од 75 дана, након што је председник Србије Александар Вучић потписао сагласност о обављању војног рока.
Погледајте и:
СРБИЈА
Прави потез у право време: Вишеструка корист од обавезног служења војске
Коментар