На почетку свог обраћања на министарском састанку Берлинског процеса, Дачић је оповргао Свечљине тврдње да "Косово предњачи" у односу на друге у имплементацији међународних споразума, као и да је озбиљан партнер у борби против криминала и ирегуларних миграција, и подсетио да је Берлински процес уследио као резултат позитивне атмосфере која је створена у дијалогу Београда и Приштине потписивањем Бриселског споразума 2013. године, наводи се у саопштењу.
"Тај споразум сам потписао у име Србије, Хашим Тачи у име Приштине, и Кетрин Ештон у име ЕУ, уз директну подршку тадашње канцеларке Ангеле Меркел и америчког државног секретара Хилари Клинтон. Морам да кажем да после десет година од почетка Берлинског процеса, 11 година од Бриселског споразума не бих могао да се сложим са констатацијом, чак бих могао рећи да је потпуно супротно од оног што сам чуо од представника Приштине, да је Косово на првом месту у спровођењу реформи", нагласио је Дачић.
Дачић је рекао да, што се тиче Бриселског споразума, он је остао мртво слово на папиру и истакао је да је тзв. Косово не само одбило да спроведе Бриселски споразум, него спроводи терор над српским народом.
"После 11 година није формирана ЗСО за коју су гарантовале ЕУ, Ангела Меркел и Хилари Клинтон. Дошло је до слања специјалне полиције на север Косова где живе искључиво Срби што није дозвољено споразумом са НАТО-ом, а што је договорено када смо Хашим Тачи, Кетрин Ештон и ја били у седишту НАТО. Српских полицајаца нема на северу, нема ни српских судија и тужиоца, али има хапшења Срба, забране српске робе, протеривања српских институција и органа", констатовао је Дачић.
Дачић је указао да можда има судских поступака, али да нема ниједног против оних који су починили злочин над Србима.
Он је подсетио да за рањавање Срба није отворена ниједна истрага.
"Када је реч о црној рупи, добро знам да је цело Косово било црна рупа организованог криминала када је ЕУ уводила визну либерализацију. Добро знам да је Немачка била против да се одобри визна либерализација", подвукао је Дачић.
Погледајте и: