Књижевни критичар Петар Арбутина рекао је на промоцији да „читав живот гледамо како нам Басарини романи постају стварност“, а да је увидом у његове последње рукописе схватио да су то „репортаже с лица места“.
„Важно је да се ове књиге појављују као постамент, да се зна да је неко писао и даље видео од других писаца“, рекао је Арбутина и додао да су неке од кључних Басариних књига остале скрајнуте, „као да су биле превелики залогај за критику“.
Светислав Басара је кратко оценио да „што се тиче одјека и реаговања критике – ако је књига прећутана, то је знак да је успела“.
Књижевница и књижевна критичарка Јасмина Врбабац оценила је да се свака књига Светислава Басаре указује као потенцијална да уђе у изабрана дела и да је „немогуће ставити акценат на посебну књигу, јер свака има своје место“ у његовом стваралаштву.
Уредница издања Гордана Милосављевић Стојановић је оценила да је Басара један од најбољих и најплоднијих писаца савремене српске књижевности, те да се не може укалупити у класичне форме књижевности“.
„Избор је занимљив и важан. Све ће нас подсетити на оно што је Басара причао пре 20 година“, напоменула је Гордана Милосављевић Стојановић.
Уводе за романе у првом колу писали су Петар Арбутина, Јасмина Врбавац, Миљенко Јерговић, Ненад Шапоња и Марјан Чакаревић.