„Уз дужно поштовање, да смо чекали да нас Брисел избави, били бисмо до грла у води“, рекао је Орбан данас на конференцији за новинаре своје владе.
Како је објаснио, свака земља чланица ЕУ може, након обавештења, самостално да активира механизам предвиђен за ванредне ситуације, што је Мађарска претходно урадила.
„Када се заврше ове компликоване бриселске процедуре, а да не будемо кажњени тако што нећемо добити помоћ коју заслужујемо, јер су све то упитници у Бриселу, онда ћемо добити помоћ (ЕУ)“, оценио је Орбан, одговарајући на питање новинара о понуди председнице ЕК Урсуле фон дер Лајен да помогне земљама погођеним поплавама.
Раније ове недеље, европска служба за хитно мапирање Коперникус је, на захтев Будимпеште, почела да пружа практичне сателитске снимке поплава у Мађарској.
Орбан је ове недеље објавио да је одложио своје међународне обавезе док поплаве не прођу, укључујући дебату Европског парламента о мађарском председавању ЕУ.
Данас се Дунав излио из корита у центру Будимпеште и почео да плави насипе.
У Будимпешти се врхунац поплавног таласа очекује у суботу, вода ће порасти на 840 цм, што је 51 цм испод нивоа поплава из 2013. године.
Најгоре поплаве које су централну Европу погодиле у последње две деценије захватиле су делове Пољске, Чешке Републике, Румуније, Аустрије, Мађарске и Словачке, при чему су погинуле најмање 24 особе.
У Мађарској нема пријављених жртава.
Истовремено, снажне олује сада прете Италији, где је пронађено тело једног ватрогасца који је нестао у поплави.
За већи део Италије издата су упозорења на јаку кишу, ветрове и поплаве, а данас је у региону Емилија-Ромања евакуисано 1.000 људи.
Погледајте и: