Вичек, која је именована као посланица групације Патриоте за Европу, рекла је за Танјуг да је велика ствар што ће у наредном периоду бити чланица ове делегације.
„Управо због тога што смо видели у раду Андора Делија, мог претходника, да је активно учествовао у сарадњи са Народном скупштином Републике Србије, што је једна од веома значајних тачака или фацилитатора у преговорима Србије за учлањење у Европску унију“, навела је Вичек.
Из Патриота за Европу, поред Вичек, као члан делегације Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање ЕУ-Србија именован је Александар Николић са листе француске странке Национално окупљање Марин Ле Пен, који је пореклом из Србије, показује документ о именовању делегација, објављен на сајту ЕП.
Из Европске народне партије, која је освојила највише мандата на изборима за ЕП, именована су четири члана - Јеоргиос Афтиас из грчке Нове демократије, Лукас Фурлас из партије Демократско окупљање са Кипра, Томислав Сокол из Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) и Золтан Тар из мађарске Странке поштовања и слободе.
Троје посланика именовано је из групације социјалиста и демократа, а то су Алесандра Морети из италијанске Демократске партије, која је до сада била председавајућа делегацијом ЕП за односе са Србијом, Матјаж Немец из словеначке странке Социјалдемократе и Тис Ројтерн из холандске Странке рада.
Групације Европских конзервативаца и реформиста и Обновимо Европу имаће по два посланика у овом одбору.
Алесандро Ћиријани из италијанске странке Браћа Италије и Богдан Жонца из пољске странке Право и Правда именовани су са листе Европских конзервативаца и реформиста, а из Обновимо Европу Ана Штурк из Нове Аустрије и Еуџен Томак из румунске Партије народног покрета.
Из групације Зелених именован је Владимир Пребилич из словеначке партије Весна – зелена странка, а из Европе суверених нација Иван Давид из чешке странке Слобода и директна демократија.
Европски парламент ће у овом законодавном мандату имати 48 међупарламентарних делегација, што је за четири више него у мандату од 2019. до 2024. године.
Како се наводи у саопштењу ЕП, политичке групације и самостални чланови интерно одлучују који ће посланици ЕП бити у којој делегацији.
Председавајући и потпредседавајуц́и делегација биц́е изабрани на конститутивним састанцима 30. септембра и 3. октобра.
Међупарламентарне делегације одржавају односе и размењују информације са посланицима у другим земљама, регионима и организацијама у циљу, како се наводи у саопштењу ЕП, неговања основних вредности ЕУ: слободе, демократије, поштовања људских права и основних слобода, као и владавине права.
Погледајте и: