„Русија се није само развила у доминантног међународног произвођача нуклеарних електрана. Осим тога, ова земља игра кључну улогу у испорукама горива и услуга, укључујући ископавање уранијума, прераду уранијума и производњу горивних елемената за водене енергетске реакторе (ВВЕР)“, наводи се у извештају који је саставио тим међународних стручњака предвођених експертом за нуклеарну енергетику Мајклом Шнајдером.
У документу се наводи да у ЕУ постоји 19 агрегата произведених по ВВЕР технологији још у совјетско доба, док их у Украјини има 15. У поређењу са 2021. годином, 2023. године повећан је удео руских испорука горива и повезаних услуга у ЕУ.
„Напори да се смањи или елиминише зависност од Русије у области природног уранијума, услуга његове прераде и обогаћивања вероватно ће повећати трошкове“, наводе аутори извештаја.
Према њиховим речима, међузависност Русије и њених западних партнера остаје значајна. Конкретно, добављачи компоненти француског произвођача турбина „Арабел“ „немају страних купаца осим ‘Росатома’“. Такође су уочене сличне потешкоће међу произвођачима технологија за контролу и мерење у Немачкој, оцењује се у извештају.
„Тесна индустријска и тржишна међузависност руске нуклеарне индустрије и њених западних представника бар делимично објашњава неодлучност Европе да уведе санкције нуклеарном сектору“, сматрају аутори.
Амерички председник Џозеф Бајден потписао је у мају закон о забрани увоза уранијума из Русије. Коментаришући овај закон, „Росатом“ га је назвао дискриминаторним и нетржишним. Такве одлуке, које имају политички подтекст, деструктивне су за одрживо функционисање глобалног тржишта роба и услуга нуклеарног горивног циклуса, навела је државна корпорација. У „Росатому“ су истакли да корпорација чврсто држи своју позицију светског лидера у нуклеарној технологији и да ће наставити да развија односе са иностраним партнерима заинтересованим за дугорочну сарадњу.
Погледајте и: