Како се наводи, Израел је, планирајући операцију са експлозијама пејџера у Либану, основао најмање три фиктивне фирме како би сакрио правог произвођача тих уређаја.
„Сви спољни знаци су указивали да је 'Бак консалтинг' мађарска компанија која је добила права за производњу уређаја под брендом тајванске компаније 'Голд Аполо'. Она је, у ствари, била део израелске маске“, пише лист.
Извори тврде да се производњом пејџера заправо бавила израелска обавештајна служба – правили су их њихови официри.
Истиче се да су пејџери који су испоручивани Либану имали батерије са ПЕТН експлозивом. Међутим, саговорници листа додају да је фирма „Бак консалтинг“ имала и „обичне“ клијенте за које су прављени пејџери без експлозива.
Уређаји су почели да се испоручују Либану у лето 2022. године, али је касније производња повећана, пошто је лидер либанског покрета „Хезболах“ Хасан Насрала осудио коришћење мобилних телефона из безбедносних разлога.
Претходно је тајвански произвођач пејџера „Голд аполо“ саопштио да је серија уређаја који су експлодирали у Либану производела фирма у Будимпешти „Бак консалтинг“ по лиценци.
Јуче је у Либану дошло до новог таласа експлозија комуникационих уређаја које користе припадници Хезболаха. Број погинулих у експлозијама се попео на 20, а рањених је више од 450, саопштило је Министарство здравља Либана. У јужном делу Бејрута забележене су експлозије воки-токија, рекли су за руске медије извори у канцеларији градоначелника.
Погледајте још: