Спомен-обележје човеку који је српски народ са обе стране Дрине и Лима деценијама одучавао од комунистичког безбожја, а учио љубави, стрпљењу и трпљењу, биће подигнут у граду у којем су литије за одбрану Српске православне цркве и отпочеле.
Одборник СНП из Берана Видоје Рмуш, објашњава за Спутњик да је пре почетка реализације било ког пројекта прво неопходно добити сагласност Владе. Будући да је сагласност за подизање споменика Амфилохију Радовићу добијена у четвртак, тек треба да уследе конкурси на којима ће комисије тражити најбоље могуће идејно решење за такав монумент.
Ипак, Рмуш сматра да је сама локација унутар Берана мање битна, будући да се ради о човеку који је покренуо новију историју Црне Горе и омогућио јој да се врати себи. Било да буде постављен у градском парку, на шеталишту или испред неке институције, место ће бити адекватно.
Спомен-обележје блаженопочившем митрополиту Амфилохију у Беранама је сатисфакција свим Беранцима, који су најавили крај однарођеног бившег режима још 2014. године. Беранци су ти који су и почели прву литију слободоумних људи у Црној Гори и који су 30. августа показали да се Црна Гора враћа самој себи. То спомен-обележје ће остати будућим генерацијама као подсетник да се наша генерација борила за праве, породичне вредности, рекао је Рмуш за Спутњик.
Фотографија из књиге „Штап митрополита Амфилохијаʼ"
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Верујућим људима споменик неће сметати
Митрополит Амфилохије је, наставља наш саговорник, показао да када је народ сложан и Бог му помаже, а то тумачи као нешто најузвишеније што један човек за свог овоземаљског живота може да остави народу.
Рмуш каже да је у Беранама велики број верника Српске православне цркве, те да ће са одушевљењем прихватити идеју да се у њиховом граду направи спомен-обележје митрополиту Амфилохију. Он сматра да истинским верницима других религија и цркава овај споменик православном митрополиту неће ни најмање сметати, а да би се осуде, противљења и евентуалне вандализације могле једино очекивати од присталица ДПС.
Ма колике биле разлике у вери са нашим комшијама исламске вероисповести, гарантујем да се ниједан припадник те конфесије неће противити подизању овог споменика. Вандализмом верских објеката у Црној Гори, било које конфесије, баве се они који су навикли да се влада поделама, а баш они који су уз помоћ блаженопочившег митрополита Амфилохија данас маргинализовани и налазе се на одбаченој страни историје, закључује Рмуш.
Амфилохије Радовић
© Sputnik / Марина Рајевић