По његовим речима, повољне могућности за руско-кинеску сарадњу приликом спајања иницијативе „Појас и пут“ са програмом Евроазијске економске сарадње надмашују изазове са којима се две земље суочавају.
Како експерт објашњава, спајање таквих пројеката треба сматрати „новим покретачем руско-кинеских односа који обезбеђује нове оквире за сарадњу“ и који ће допринети како јачању економских веза, тако и одржавању стабилности.
„То има огроман значај за развој, сарадњу и просперитет читавог евроазијског континента“, истакао је Дин Ђианвеј за руске медије.
По његовим речима, пандемија и украјинска криза озбиљно су утицале на стабилност међународног снабдевања, а геополитичке игре су задале ударац процесу глобализације.
Стручњак истиче да обуздавајући фактори, који би отежали спајање програма трговинско-економског развоја Кине и Русије, могу бити недовољна равнотежа у структури трговине, културне и правне разлике.
„Међутим, ако Кина и Русија у потпуности искористе своје предности и ојачају стратешки дијалог, мапа пута за повезивање стратегија економског развоја Кине и Русије ће сигурно бити спроведена“, закључио је експерт.
Иницијатива „Појас и пут“ је концепт који је 2013. године предложио кинески председник Си Ђинпинг. Већ јој се придружило преко 150 држава и више од 30 међународних организација.
Евроазијски економски савез је међународно удружење за економске интеграције, које је формирано на бази Царинске уније и Јединственог економског простора. Чланице овог савеза су Русија, Јерменија, Белорусија, Казахстан и Киргизија.
Погледајте још: