НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Нова студија показала на који начин се мења мозак током трудноће

Трудноћа је период драматичних физиолошких промена. Нова студија је показала да током трудноће, сем тела, и мозак пролази кроз велике промене.
Sputnik
Наиме, научници са Универзитета Калифорнија у Санта Барбари спровели су прву детаљну студију о неуролошким променама у мозгу током трудноће, што баца ново светло на то како се мозак прилагођава изазовима мајчинства, пише портал „Неуросајенс њуз“.
Они су први пут мапирали промене које се дешавају док се мозак жене „реорганизује“ као одговор на трудноћу, на основу скенирања, почевши од три недеље пре зачећа, до девет месеци трудноће, а затим две године након порођаја.
„Желели смо да пратимо ток промена у мозгу током саме трудноће“, изјавила је Лора Причет, главни аутор студије објављене у часопису „Nature Neuroscience“.
Студија је документовала широко распрострањено смањење запремине кортикалне сиве материје, набораног региона који чини најудаљенији слој мозга, као и повећање микроструктурног интегритета беле материје која се налази дубље у мозгу.
Иако смањење сиве масе на први поглед може деловати забрињавајуће, научници објашњавају да то није нужно лош знак. Заправо, сматра се да то указује на фино подешавање можданих склопова, слично ономе што се догађа током пубертета.
Смањење сиве масе током трудноће вероватно рефлектује период кортикалног усавршавања, указала је Причет, додајући да се мозак прилагођава захтевима родитељства и социјалним интеракцијама са бебом.
Научници су, такође, приметили и привремени пораст беле масе, што је најизраженије било у другом тромесечју, а затим се постепено враћао на ниво пре трудноће око времена порођаја.
Открића из студије могла би да одиграју кључну улогу у ранијем откривању ризика за постпорођајну депресију, стање које погађа једну од пет жена. Истраживачи верују да су ове промене у структури мозга, укључујући смањење сиве масе и пролазно повећање беле масе, потенцијални показатељи рањивости на ту врсту депресије.
Погледајте и:
Коментар