Према писању листа, Орбан је прошле недеље на маргинама Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку водио интензивне разговоре са представницима Кине и Бразила. Према информацијама „Велтвохе“, његов циљ је да настави мировну мисију коју је започео овог лета и организује мировни самит уз учешће руског председника Владимира Путина и украјинског лидера Владимира Зеленског.
„Орбан је обезбедио подршку петнаест светских земаља, пријатеља света, односно, оне подржавају његове планове. Тренутно се воде преговори око места одржавања мировног самита“, пише лист, који је разговарао са Орбаном.
„Велтвохе“ не прецизира које су две државе, поред 13 земаља, које су раније објавиле заједничко саопштење, подржале Орбанове планове, али истиче да мимо Мађарске, Кине и Бразила, на самиту планирају учешће и Француска и Швајцарска.
Лист тврди да је ради постизања сагласности по питању мировног плана са Бразилом, са којим је Мађарска у напетим односима, Орбан морао да се помири са тим да ће његова земља „пасти у други план“.
Раније је руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио да му се учешће Швајцарске на састанку групе „Пријатељи света“, која је формирана на иницијативу Кине и Бразила ради решавања украјинске кризе, учинила чудном узимајући у обзир да је Берн напустио принципе неутралности.
Претходно је министар спољних послова Кине Ванг Ји изјавио да су током недавне седнице Генералне скупштине Уједињених нација 27. септембра Кина, Бразил и друге земље Глобалног југа основале групу „Пријатељи мира“, која има за циљ постизање консензуса о политичком решењу украјинске кризе.
Према резултатима састанка, Алжир, Боливија, Бразил, Кина, Колумбија, Египат, Индонезија, Казахстан, Кенија, Мексико, Јужна Африка, Турска и Замбија објавиле су заједничко саопштење, а у дискусији су такође учествовале Француска, Швајцарска и Мађарска.
Швајцарска је након тога саопштила да поздравља и подржава мировну иницијативу Кине и Бразила.
Подсетимо, владе Бразила и Кине су у мају издале заједничку изјаву о окончању сукоба између Русије и Украјине, залажући се за политичке преговоре и организовање мировне конференције.
Орбанова мировна мисија
Орбан је у јулу посетио Украјину, Русију и Кину. Посета Москви и састанак са председником Русије Владимиром Путином изазвали су оштре критике на Западу. Посланици Европског парламента захтевали су да се Мађарској укине право гласа у Европској унији због тог путовања .
Након посете, Орбан је упутио је лидерима чланица Уније предлоге о начинима решавања украјинског сукоба на основу исхода његове мировне мисије.
План садржи реалну процену ситуације, реалне циљеве и одговарајући распоред деловања. На томе се заснива наш приступ, закључио је он..
Погледајте и: