Асанж је такође рекао да је један од услова договора са САД о његовом пуштању на слободу након делимичног признања кривице било одустајање од подношења тужбе Европском суду за људска права ради оспоравања пресуде.
Такође је казап да је признање кривице по оптужбама за шпијунажу САД било неопходно, јер правни и политички напори да се заштити његова слобода нису били довољни, преноси Гардијан.
„На крају сам изабрао слободу уместо неоствариве правде. Данас сам слободан након година затвора јер сам се изјаснио кривим за новинарство“, рекао је Асанж пред Одбором за правна питања и људска права Парламентарне скупштине Савета Европе ПАЦЕ у Стразбуру у свом првом јавном обраћању откако је ослобођен у јуну.
Рекао је да се нада да његово данашње сведочење може да послужи за истицање слабости, постојећих мера заштите и помоћи онима чији су случајеви мање јавни, али који су једнако рањиви.
Асанж је рекао да је слобода говора на „мрачном раскршћу“.
„Бојим се да ће бити прекасно ако институције попут Парламентарне скупштине Савета Европе не схвате озбиљност ситуације. Сви треба да учинимо свој део како бисмо осигурали да се светло слободе никада не угаси, да ће потрага за истином живети и даље и да гласови многих не буду ућуткани интересима неколицине“, рекао је он.
Напоменуо је да новинари не би требало да буду прогоњени због обављања свог посла.
„Новинарство није злочин“, нагласио је Асанж.
Погледајте и: