СВЕТ

Неминовна ескалација сукоба Израела и Ирана, а већ се зна ко губи – Американци

Бојим се да смо ушли у ону фазу сукоба кад је Иран морао да интервенише на овакав начин да би сачувао своје достојанство и поверење код шиитског, као и код читавог муслиманског света. Са друге стране, Израел ће после оваквог масовног напада морати да интервенише практично из истих разлога, каже за Спутњик публициста Игор Ивановић.
Sputnik
Сасвим је другачије било кад је Иран пре неколико месеци напао са пар ракета војну базу у средишту Израела као једно упозорење, што је био достојанствени одговор Ирана, али је истовремено дат и простор Израелу да достојанствено не интервенише, додаје Ивановић.

Неминовна ескалација сукоба Израела и Ирана

„Али кад уђемо у ову фазу рата, кад се тај замајац до те мере покрене да практично пређе своју замишљену половину, онда ствари могу само да се радикализују. Дакле, сад се бојим да ће Израел сигурно морати да одговори и да не може да одговори блаже. Сваки блажи одговор би се сматрао, на несрећу, кукавичлуком или поразом. Поготово што је Нетанијаху радикализовао ствар са својом десном владом коју има, укључујући Бен Гвира, Смотрича, па у крајњем случају и Галанта, министра војног, тако да ће он морати да одговори још радикалније, а то обавезно увлачи и Сједињене Америчке Државе у рат.“

Пред Америком два губитничка избора

Ивановић сматра да у овом тренутку највећи проблем имају САД, јер Израел и Иран који воде егзистенцијалну борбу немају много простора за размишљање и просто их инерција гура у заоштравање сукоба. А САД имају огромну дилему, да ли да се извуку на неки начин или да се потпуно укључе, а обе те позиције за њих су потпуно губитничке, додаје Ивановић.
„Ако се извуку, то је наставак губитка поверења у њихову снагу, самим тим и у њихов униполарни положаја. А ако којим случајем уђу у сукоб онда збиља ризикују да буду осетно оштећени јер је јасно да Иран има озбиљне савезнике. И јасно је да иранско оружје сигурно може озбиљно да оштети америчке војне базе, што би се опет сматрало обликом пораза.“

Веза изборне крађе и одлуке о подршци Израелу

Према Ивановићу, САД не могу да „ставе на лед“ блискоисточни конфликт до завршетка председничких избора, јер се ситуација на Блиском истоку радикализује и зато одлука о израелском нападу и америчкој партиципацији мора бити брзо донета.
„И кроз истраживања јавног мњења која иду у том смеру, на неки начин се креира и одлука демократских власти. Наравно, не мислим на истраживања јавног мњења у смислу да ће гласачи имати пресудну улогу када гласају, јер тамо се избори намештају. Мање-више нико нема поверења у њихов изборни систем, али је битно у ком смеру дише целокупно јавно мњење да би каснија, евентуална злоупотреба изборне воље могла да се правда лакше. Ако они виде да би њихов радикални напад био подржан од стране већинске Америке, што би била озбиљна подршка Израелу, онда им је лакше кад нападну Иран да покраду изборе, јер имаће аргументацију да испољавају већинску вољу по овом горућем питању. За њих би најопасније било да уђу у фалсификовање избора, а да потези које пре тога раде имају мањинску подршку“.
У том случају би евентуална изборна крађа била теже изводљива јер би се створила већа пукотина у јавном мњењу, а самим тим би била и већа могућност непризнавања резултата избора, закључио је Ивановић.

Крај америчке улоге „светског полицајца“

С руге стране, академик Драган Раденовић сматра да је прошло време мешања САД у сукобе широм планете, посебно у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима, који је најавио да ће затворити велики број америчких војних база у свету.
Осим тога, монетарна ситуација у САД тренутно је таква да ће Американци морати озбиљно да редукују своју улогу светског полицајца и да ће више водити рачуна о себи него што ће „ширити демократију“ по свету, истиче Раденовић.
Иран је протекле ноћи испалио 181 балистичку ракету на Израел. Скоро десет милиона људи потражило је заклон у склоништима, а неколико их је рањено. Наводи се да би Израел, као одговор, могао да изведе напад на иранске нафтне платформе и друге стратешке објекте у наредним данима.
Синоћ су се чуле експлозије у већем делу Израела, од Јерусалима до Јорданске долине. Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) саопштиле су да су пресреле велики број иранских ракета и да је израелска ваздушна одбрана била ефикасна.
Ирански министар спољних послова Абас Арагчи изјавио је да Техеран није комуницирао са Сједињеним Државама и упозорио је САД да не интервенишу у знак подршке свом савезнику Израелу.
За данас је заказана хитна седница Савета безбедности Уједињених нација на захтев Израела и Француске. Израелски министар спољних послова Израел Кац прогласио је генералног секретара УН Антонија Гутереша персоном нон грата и забранио му улазак у земљу.
Погледајте и:
РУСИЈА
Руски војни стручњак открива чиме би Израел могао да одговори Ирану
Коментар