Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић, подсећајући на вишевековно страдање Срба на овим просторима, истакао је да је захваљујући професору Драги Мастиловићу и његовом стручном тиму сачињен списак од 10.000 имена Срба, цивила који су страдали на овом подручју током 20. века.
Ћосић је навео да су њихова имена уписана у апликацији на три ЛЕД дисплеја и биће представљена у монографији која ће бити везана за овај спомен комплекс, пренела је агенција Срна.
Градоначелник Источног Сарајева је рекао да тим именима у централном делу споменика сведочи Бели анђео, кога окружују три бронзане реплике, три сведока српског трајања на овим просторима - Стара црква на Башчаршији, Саборна црква која је настала у време борбе за верске слободе и Преображењска црква.
"Овај 'Бели анђео' симбол је којим шаљемо поруку да смо се ми Срби опет уздигли, јер је то анђео чистоте који је, као и сви наши свеци, окружен ореолом који показује поновно уздизање Срба Сарајева, Срба Републике Српске, све у част свих оних који су гинули ради нас и страдавали ради нас", рекао је Ћосић у обраћању на церемонији откривања и освештања "Белог анђела".
Он је најавио изградњу и спомен-капеле погинулим борцима Источног Новог Сарајева у оквиру овог јединственог спомен-комплекса.
"Треба да се сетимо, ако нећемо својих речи, речи оних који су учени, који су светски познати. А ја ћу рећи шта је рекао Ниче, да будућност припада само оним народима који најдуже и најдаље памте. Хвала вам и нека је вечни покој српским душама!", навео је Ћосић.
Владика Хризостом је поручио да треба да буде срећан и благословен овај историјски тренутак посвећен српским жртвама, које су своје животе дале за животе других, за добро живих.
Према његовим речима, споменик "Бели анђео" није само постављен да се гледа у њега и да му се људи диве због уметничке вриједности, већ да се од њега учи да је живот изишао из гроба, да је Христос васкрсао и победио смрт.
Митрополит Хризостом је истакао да овај споменик казује да Срби из Сарајева нису умрли, него су васкрсли на Христовом путу.
"Нека је слава Богу за велику радост и идеју да се овај овде споменик овако осмисли. Ја сам ту идеју радо благословио", поручио је митрополит Хризостом.
Директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић рекао је да овај споменик треба да буде један од угаоних каменова наше културе памћења, посебно када реч о цивилним жртвама.
"Ми, нажалост, никада до сада нисмо успели да пребројимо своје жртве из ратова у 20. веку. И ово је први покушај, бар на овом микроплану, када је реч о Сарајеву, да се то уради", изјавио је Мастиловић новинарима и додао да је то тежак и мукотрпан процес.
"Највише података за сада имамо о овом последњем рату, захваљујући раду Републичког центра за истраживање рата, ратних злочин и тражења несталих цивила, с тим што ни тај списак није потпун", навео је Мастиловић.
Према његовим речима, када је реч о Другом светском рату, за сада је поуздано прикупљено близу 5.000 имена, али ни то сигурно није коначан списак и план је да у наредном периоду Институт историјских наука направи дуготрајни пројекат, где ће спискови бити стављени на увид јавности и свако ће моћи да интервенише.
Мастиловић је рекао да у Институту имају највише проблема са подацима о жртвама Првог светског рата и да заједнички циљ треба да нам буде историјска истина о страдању српског народа.
Председник Борачке организације Источно Ново Сарајево Драгиша Тушевљак рекао је да има дилему да ли вечерас треба туговати или се радовати.
"Треба да тугујемо и да наше погинуле пријатеље, познанике, фамилију никад не заборавимо и зато је направљен овај комплекс. Радовати се морамо јер ћемо се изградњом овог велелепног и дивног споменика увек сећати српских жртава", појаснио је Тушевљак.
Он је у име свих бораца и становника Источног Сарајева захвалио градоначелнику Ћосићу за изванредно племениту иницијативу за изградњу споменика "Бели анђео" у Источном Новом Сарајеву.
Иницијативу за изградњу Меморијалног комплекса посвећеног страдалим српским цивилима Сарајева и Сарајевско-романијске регије у 20. веку покренуо је градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић.
Меморијални комплекс чини јединствен простор у чијем средишту се налази скулптура Белог анђела уздигнута на плато који подсећа на камено гумно као симбол зборишта, окупљања и заједништва.
Додатне акценте комплекса чине три мања кружна платоа са бронзаним рељефима на којима су представљене три православне светиње - Стара црква на Башчаршији, Саборни храм Рођења Пресвете Богородице и Црква Светог Преображења у Пофалићима, као и информациони дигитални панели са подацима о страдалим српским цивилима.
Истраживање и евидентирање цивилних жртава злочина поверено је стручном тиму који предводи директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић.
Стручни тим је до сада прикупио податке о око 10.000 страдалих српских цивила у Сарајеву и Сарајевско-романијској регији у три рата током 20. века, али тај број није коначан, с обзиром на то да је реч о дуготрајном процесу који ће бити настављен и у наредним годинама.
Церемонији откривања и освештања споменика "Бели анђео" присуствовали су бројни представници политичког, јавног, културног живота Републике Српске, дипломатског кора у БиХ, Српске православне цркве, организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата и грађана Источног Сарајева, преноси Танјуг.
Погледајте и: