СВЕТ

Француској предато председавање Самитом Франкофоније, Селаковић разговарао с Макроном

На данашњој инаугуралној церемонији отварања 19. самита Франкофоније у Вилер Котреу, уз присуство шефова око 100 државних делегација, обратили су се председник Француске Републике Емануел Макрон и председник Владе Туниса Камел Мадури, као и генерална секретарка Франкофоније Луиз Мушикивабо.
Sputnik
Церемонији је присуствовао министар културе Никола Селаковић као изасланик председника Србије Александра Вучића.
На церемонији је предато председавања Самитом од стране Туниса овогодишњим домаћину Француској, чиме ће ова земља након 33 године бити домаћин Франкофоније.
Уочи церемоније министар Селаковић се у својству изасланика председника Вучића сусрео са председником Републике Француске Емануелом Макроном и пренео поздраве председника Србије и спремност наше земље на даље јачање сарадње.
Селаковић је разговарао и са шефовима држава и влада у замку Вилер-Котре недалеко од Париза.
Министар Селаковић упознао је шефове државних делегација са жељом наше земље да постане пуноправни члан Међународне организације Франкофоније и да на тај начин поново потврди приврженост вредностима које и сама негује и дели као део своје културе и наслеђа.
Министар је подсетио да је у циљу постепеног испуњавања услова за стицање пуноправног чланства Република Србија 11. октобра 2018. године постала придружени члан Франкофоније и предочио да у нашој земљи 4,3 одсто становништва говори француски језик, те да Влада Србије активно ради да се поспеши учење и усавршавање француског језика у државној служби.
Међународна организација Франкофоније (ОИФ) окупља 88 чланица (54 пуноправна члана, седам придружених и 27 посматрача) које спаја употреба и неговање француског језика.
Агенција за културно-техничку сарадњу основана 1970. године, прерасла је 1986. у Међународну организацију Франкофоније под мотом једнакости, комплементарности и солидарности.
Франкофонија своју улогу види у унапређивању културних и лингвистичких различитости и давању подршке изучавању француског језика, али и унапређивању мира, демократије и људских права, и развијању сарадње у функцији одрживог развоја и солидарности.
Погледајте и:
Коментар