Млађе генерације у Јапану пију мање алкохола од својих родитеља, што утиче на производњу и умањује државне приходе од пореза на пића као што је саке (алкохолно пиће направљено ферментацијом пиринча), преноси Би-Би-Си.
Државна пореска агенција (НТА) покренула је кампању, под називом „Саке вива” у којој се тражи од оних између 20 и 39 година да дају предлоге који би помогли да се обнови популарност алкохолних пића међу својим генерацијама, чија потражња је опала због промена начина живота током пандемије коронавируса и међу младима.
Конкурс, који траје до 9. септембра, позива на „нове производе и дизајне”, као и на начине за промовисање пијења код куће, а најбољи предлози ће се затим развијати даље уз помоћ стручњака пре него што се у новембру презентују коначна решења.
Учесници се подстичу да истраже методе продаје користећи најсавременије технологије који укључују вештачку интелигенцију.
НТА је саопштила да је потрошња алкохола у Јапану пала са просечних 100 литара по особи годишње колико је износила 1995. године на 75 литара у 2020. години.
Смањење продаје алкохола погодило је јапански буџет и и додатно повећало буџетски дефицит.
Таксе на алкохол чиниле су 1,7 одсто јапанских пореских прихода у 2020. години, три одсто у 2011. и пет одсто у 1980. години.
Погледајте и: