Ипак, могуће је да ће се обим помоћи мало смањити, јер би Израел могао да буде приоритет због ескалације на Блиском истоку, каже руски експерт Константин Блохин.
Ово је прва Рутеова званична посета Украјини откако је преузео дужност шефа Алијансе у уторак, одабрао Украјину за своје прво инострано путовање и шта би Кијев могао да добије од новог генералног секретара.
Током преговора са украјинским председником Владимиром Зеленским Руте је обећао континуирану подршку Кијеву, а разговарало се и о снабдевању Украјине оружјем и изгледима за улазак Украјине у НАТО. Одговарајући на захтеве Зеленског да дозволи ударе дубоко у Русију, Руте је рекао да ће о овом питању следеће недеље разговарати шефови водећих земаља НАТО-а.
Генерални секретар је потврдио да Алијанса не доноси колективну одлуку о укидању ограничења на далекометне ударе украјинских оружаних снага против Русије, али је рекао да би удари западног оружја на руске циљеве, укључујући и на борбене авионе на руској територији, „могли да помогну Кијеву“.
Зеленски је са Рутеом разговарао о ситуацији на фронту, као и о украјинском „плану победе” уочи састанка НАТО-а у бази Рамштајн у Немачкој наредне недеље.
Руте се позиционирао као русофоб и присталица Кијева. Док је био премијер Холандије одобрио је пребацивање борбених авиона Ф-16 у Украјину.
Такође, након посете Кијеву, Руте је најавио састанак земаља контакт групе о Украјини, на челу са америчким председником Џоом Бајденом, који је заказан за 12. октобар.
Хоће ли Украјина ући у НАТО
Москва не види посебан значај у смени генералног секретара НАТО-а, јер Русте само формално заузима ту дужност. Одлуке које доноси НАТО не доноси Руте, већ Вашингтон, који опет своје интересе остварује под маском НАТО-а. У том смислу, не треба очекивати никакве конструктивне односе са Алијансом након његовог ступања на дужност.
У руским стручним круговима има мишљења да је изненадна посета Рутеа Кијеву покушај јачања НАТО-а и да се даља судбина блока решава у Украјини, али Блохин оцењује да то „звучи превише претенциозно“.
„Јасно је да је Украјина важно ратиште за НАТО, али није кључно, није пресудно. Пoстојање НАТО-а не зависи од Украјине, јер ратишта може бити много - и на Балтику и на Арктику тј. на многим местима. То неће учинити да НАТО престане да постоји. Ако изгубе у Украјини доћи ће до пада имиџа, али НАТО ће наставити да постоји. Сада је јасно да им је Украјина приоритет, али то не значи да ће тако бити и у будућности, јер ако дође до рата великих размера између Израела и Ирана, онда ће приоритет имати Израел, због у утицајног јеврејског лобија у Сједињеним Државама и земљама западне Европе“, оцењује Блохин.
Дакле, Рутеова посета Кијеву је демонстрација континуитета подршке Кијеву од стране НАТО-а, а током састанка се разговарало и о питању убрзаног пријема Украјине, или онога што је од ње остало, у тај војни савез.
Руте је поновио непоколебиву подршку Алијансе Украјини, наводећи да је та земља ближе него икада чланству у НАТО, док је Зеленски додао да је "питање позивања Украјине у НАТО стално на преговарачком столу".
„Сада, у условима руске специјалне операције и док она траје, нико неће примити Украјину у НАТО. Али, када се специјална операција заврши, а од Украјине остане нека територија која ће бити ван контроле Русије, онда ће НАТО заузети ову територију и напумпати је стратешким оружјем. Ситуација ће бити још гора него пре почетка специјалне операције. Дакле, ако Русија, условно говорећи, да такву дозволу или прећути тако нешто, онда ће Украјина ући у НАТО, али сада, у условима сукоба, мислим да их нико неће примити у НАТО“, сматра Блохин.
Зеленски је позвао савезнике да дозволе нападе дубоко на територији Русије и нагласио је потребу за још више оружја, укључујући оно дугог домета, а такође и ПВО системе.
Без оружја дугог домета не можемо зауставити Русију, рекао је он.
Блохин оцењује и да Рутеова изјава о томе да би удари западног оружја на руске циљеве „могли да помогну Кијеву“ означава да НАТО још није донео одлуку о том питању. Ако га не дају сада, можда ће га дати у будућности.
На питање какве последице могу уследити ако НАТО одобри Украјини нападе у дубину руске територије, Блохин оцењује да ће у том случају и Русија да демонстрира своју снагу...
Руте је, преузимајући дужност своју нову дужност, обећао да ће настојати да ојача западну подршку Украјини за борбу против Русије и изразио је уверење да ће моћи да сарађује са новим америчким председником, ко год буде изабран на ту функцију на предстојећим новембарским изборима.
Руски експерти су сигурни да ће се испоруке западног оружја Кијеву наставити чак и ако на изборима победи Доналд Трамп, који је више пута показивао интересовање за окончање украјинског сукоба.