Навео је да у БиХ креће 36 припадника Специјалистичких тимова за спасавање Сектора за ванредне ситуације МУП-а са 12 возила.
Дачић је истакао да је Србија, односно Сектор за ванредне ситуације МУП-а, свега неколико минута након што је Босна и Херцеговина званично затражила помоћ, одмах понудио БиХ да помогне у свему што је неопходно.
Навео је да специјалистички тимови за спасавање крећу у БиХ по налогу председника Србије Александра Вучића који је јавно исказао спремност Србије да помогне БиХ у овом тешком тренутку када је БиХ задесила природна катастрофа, а такође и на основу писма које је премијер Милош Вучевић упутио органима БиХ, где је још једном исказао спремност Србије за помоћ.
Дачић је из Управе за ванредне ситуације у Београду испратио ватрогасце-спасиоце из Београда, Новог Сада и Крагујевца, који ће се спојити на граничном прелазу Мали Зворник са остатком Специјалистичког тима МУП-а из Ужица и Ваљева, а затим упутити у поплавом и клизиштима погођена подручја БиХ.
"У овом моменту крећу наши специјалистички тимови, односно 36 припадника наших Специјалистичких тимова за спасавање Сектора за ванредне ситуације МУП-а са 12 возила који чине тимови из Београда, Новог Сада, Крагујевца, Ваљева и Ужица и људи из седишта Сектора за ванредне ситуације", рекао је Дачић.
Навео је да Јавно предузеће „Србијаводе“ као члан Републичког штаба за ванредне ситуације упућује два багера, као прву помоћ БиХ и да је Србија исказала спремност да помогне за све остало што је потребно, ако треба још инжињерских машина, багера, камиона, али и хеликоптера за спасавање.
Према речима Дачића, српски тимови бити упућени у рејон Јабланице, односно где органи БиХ одреде да је најкритичније у одређеном тренутку.
„Још једном да поновим, да је Србија одмах реаговала после упућивања позива од стране БиХ, после свега неколико минута, и као што видите, већ после неколико сати наше екипе крећу на пут", истакао је Дачић.
Он је спасилачким тимовима пожелео да спасу што више могу људских живота и представе Србију на најбољи могући начин.
„Рекао сам свим момцима који полазе да ово није само мисија која се заснива на њиховом послу за који су се школовали и за који раде, а то је Сектор за ванредне ситуације и спасавање људи, већ на неки начин јесте и дипломатска мисија, односно да они представљају целу Републику Србију на најбољи могући начин“, истакао је Дачић.
На терену више од 300 волонтера
Спасилачке екипе настављају потрагу за несталима и рад на отклањању штете које су причиниле катастрофалне поплаве у Босни и Херцеговини.
На подручју Јабланице потпуно је уништено више десетина домаћинстава, а на подручју Коњица двадесетак.
Грађани који су остали без домова смештени су у хотелима Јабланица и Максумић, као и у Старачком дому Јабланица.
Остали су смештени код пријатеља и родбине у становима и кућама, саопштила је Федерална управа цивилне заштите, преноси Дневни аваз.
На терену је више од 300 волонтера који помажу становништву.
Између Мостара и Јабланице јутрос је успостављена путна комуникација само за спасилачке службе и хитне случајеве, а на подручју Дрежнице успостављена је путна комуникација Горња Дрежница-Доња Дрежница.
Села Перутац и Рогобрдо су одсечена, али нема животно угрожених мештана.
Из Цивилне заштите Јабланица апелују да се сви који нуде помоћ најпре обрате Оперативном центру цивилне заштите Јабланица ради даље координације.
Јабланица и Коњиц: Снабдевање електричном енергијом успостављено за 3.000 објеката
Електромонтерске екипе Електропривреде БиХ успеле су да на подручју Коњица и Јабланице захваћеном поплавама, у изузетно тешким условима и без могућности коришћења механизације због оштећене путне инфраструктуре, успоставиле уредно снабдевање електричном енергијом за 3.000 купаца
Због кварова на 36 трафостаница, без напајања на тим просторима још увек је око 1.100 корисника, међу којима су и корисници чији су стамбени објекти уништени, преноси Дневни аваз.
У току дана електромонтерске екипе ће, кориштењем чамаца, извршити обилазак три локације у Јабланици на којима је око 210 купаца. Даље активности на санирању кварова биће планиране након утврђивања оштећења. Предвиђено је и оспособљавање једне трафостанице у Доњој Јабланици и обезбеђење напајања за 20 купаца.
Екипе на подручју Коњица без коришћења превоза обилазе тешко приступачан терен у ширем опсегу и утврђују оштећења.
Покривеност ГСМ сигналом подручја захваћених поплавама у Херцеговачко-неретванском кантону је задовољавајућа јер је већина базних станица у функцији.
У катастрофалним поплавама које су пре две дана погодиле Босну и Херцеговину страдало је 18 особа, док се за десетинама несталих и даље трага.
Погледајте и: