Лучић је рекао да ће се крајем октобра у Приштини одржати састанак са америчком амбасадом поводом проблема са приштинском администрацијом која пуних 12 година одбија да споразумно да дозволу за ширење технологије.
„Ми смо тренутно у великој дипломатској активности на Косову и Метохији поводом 5Г лиценце и трудимо се да наредне године кренемо да ширимо мрежу на читавој територији КиМ“, додао је.
Рекао је да под притиском америчке администрације не би требало да дође до проблема.
„Ми смо тамо веома битна компанија. Пружамо сервис за 30.000 домаћинстава. Они ће се изненадити када ми добијемо ту дозволу на читавој територији јер ћемо постати врло брзо оператер број 1 и велики део албанског становништва ће нас користити“, истакао је Лучић.
Додао је и да је Европска инвестициона банка препознала Телеком као кључног партнера у процесу дигиталне трансформације и да је значајна подршка ширења нових технологија.
„Развој ће бити убрзан захваљујући финансијским партнерствима са Европском инвестиционом банком, Шведском извозном банком и Америчком извозном банком које учествују у финансирању пројекта“, изјавио је Лучић.
Говорећи о ширењу 5Г мреже Лучић каже да је план да, у сарадњи са стратешким партнером, компанијом „Водафон“, цела Србија буде покривена 5Г мрежом до 2027. године, односно до одржавања Међународне специјализоване изложбе „Експо“ у Београду.
„Имплементирали смо део базних станица које подржавају 5Г технологију и врло брзо по добијању дозволе од РАТЕЛ-а ћемо пустити мрежу. Спремни смо да у годину дана покријемо све градове са овом технологијом“, наглашава Лучић.
Када је реч о потенцијалној штетности 5Г мреже, Лучић је нагласио да се грађани без разлога плаше изградње базних станица у њиховој близини.
„Зрачење базних станица није штетно, већ је напротив битно да у њиховој близини буде што бољи сигнал. Грађани свакодневно користе мобилни телефон и услед бољег сигнала апарат аутоматски смањује снагу и зрачење“, оценио је Лучић за РТС.
Погледајте и: