„Лоше. Ово што се дешава на европском тржишту гаса је већ добило устаљену одредницу – ‘вештачко уништавање потражње за гасом’“, рекао је Милер на Међународном гасном форуму у Санкт Петербургу.
Он је истакао да према мишљењу стручњака постоје и оштрије оцене.
„Неки кажу да се то може назвати енергетским самоубиством Европе, док други стручњаци говоре да се пред нашим очима економска локомотива претворила у болесника Европе. Знате, са овим речима је могуће сагласити се, јер, заиста, у току је планско уништавање потражње за гасом“, нагласио је Милер.
Директор „Гаспрома“ је подвукао да је у Европској унији и Великој Британији за првих 9 месеци ове године смањена потрошња гаса за 9 милијарди кубних метара, док су, истовремено, трошкови ЕУ за гас у 2023. години порасли.
Индустријска производња у европским земљама без испорука руског гаса смањена је за пола године на најнижи ниво у последњих 10 година, а у неким областима трошкови производње порасли су за 25 одсто, констатовао је директор „Гаспрома“.
Притом, истакао је Милер, смањење потражње за гасом пре свега погађа европску индустрију.
„Сви препознају да је процес деиндустријализације ЕУ у току, како се каже, у пуном јеку“, закључио је Милер.
Он је упозорио да текућа политика Европе на свом гасном тржишту и наставак деиндустријализације могу довести до нових шокантних цена гаса и прекида у испорукама.
„Тренутно је европска индустрија неконкурентна у поређењу са конкуренцијом у Сједињеним Америчким Државама због значајне разлике цене гаса и електричне енергије“, закључио је Милер.
Погледајте и: