„Србија намерава да уђе у БРИКС. Ову опцију разматра као алтернативу Европској унији, јер ова земља не види ЕУ као партнера. Све више земаља схвата да је БРИКС перспектива и гаранција мултиполарног света“, рекао је он.
Володин је нагласио да се „учесници и посматрачи асоцијације не уцењују, не дају им се апсурдни услови за сарадњу и не мешају се у суверене послове ових земаља, за разлику од Европске уније“.
„Таква политика Вашингтона и Брисела, као што видимо, довела је до супротног ефекта. Економије земаља БРИКС-а данас знатно премашују показатеље земаља Г7. Европска унија стагнира: у Немачкој, Аустрији, Финској, Естонији БДП опада, индустрија трпи значајне губитке“, објаснио је руски политичар.
Он је напоменуо да БРИКС данас обједињује 10 земаља и 45 одсто светске популације, а интересовање за учешће у њему показује још више од 30 држава.
„На самит БРИКС-а у Казању доћи ће представници више од тридесет земаља. Време хегемоније Вашингтона и Брисела пролази. Земље бирају пут равноправног дијалога и обострано корисне сарадње у интересу народа, а не да би се свиделе Сједињеним Америчким Државама и њиховим послушницима. БРИКС, који је већ постао највећи економски центар, представља будућност“, закључио је Володин.
Раније је потпредседник Владе Србије Александар Вулин изјавио да Србија разматра улазак у БРИКС као реалнну алтернативу уласку у ЕУ.
БРИКС је међудржавно удружење основано 2006. године. Осим Русије, Бразила, Индије, Кине и Јужне Африке, од почетка 2024. године БРИКС-у су се придружили Египат, Етиопија, Иран, УАЕ и Саудијска Арабија. Русија је председавајућа организације 2024. године.
Погледајте и: