РУСИЈА

Руски академик: БРИКС треба да зацрта јасан правац свог развоја

Након придруживања нових чланица БРИКС-а, ова асоцијација почела је да успорава, како би данас кренула напред, алијанса треба да зацрта јасан правац свог развоја и одлучи о критеријумима за пријем нових чланица, изјавио је директор Централног економског и математичког института Руске академије наука Алберт Бахтизин.
Sputnik
„Иако су земље-чланице БРИКС-а заиста веома различите, оне не вуку свака на своју страну, јер учесници схватају да су се последњих деценија у глобалном макросистему нагомилали многи проблеми – повећани дугови, трговински и финансијски дисбаланси и друго што захтева решавање“, рекао је он за Спутњик.
Према његовим речима, пошто главни дужник планете – САД – „традиционално решава ове проблеме на рачун других држава, стварајући нове центре напетости, природна жеља другог дела света је да се уједини“.
„С друге стране, БРИКС је, посебно након што су му 1. јануара 2024. приступиле нове чланице, почео да стагнира. Да не говоримо о томе да конкретни циљеви алијансе још нису формулисани и није идентификован ни јасан вектор њеног развоја“, додао је саговорник агенције.
„Међутим, БРИКС не стоји у месту само због недостатка нових, продорних идеја. Да би се кренуло напред, потребно је одлучити кога и по ком критеријуму прима у своје редове?“, закључио је Бахтизин.
БРИКС је међудржавно удружење основано 2006. године. Осим Русије, Бразила, Индије, Кине и Јужне Африке, од почетка 2024. године БРИКС-у су се придружили Египат, Етиопија, Иран, УАЕ и Саудијска Арабија. Русија је председавајућа организације 2024. године.
РУСИЈА
Москва: Врата БРИКС-а за нове чланове ─ отворена, 34 државе заинтересоване за сарадњу
Погледајте и:
Коментар