Фон дер Лајен је такође похвалила контроверзне споразуме ЕУ са Тунисом и заједнички рад са либијским властима, који подразумева европско финансирање ових земаља да задрже мигранте на њиховим територијама, што је наишло на осуду група за људска права.
„Требало би да истражимо могуће начине напредовања у погледу идеје о развоју центара за повратак ван ЕУ, посебно с обзиром на нови законски предлог о повратку“, написала је председница ЕК.
Лидери ЕУ требало би да се састану у четвртак и петак на самиту о миграцијама, након што је комисија саопштила да ће предложити нове мере, преноси „Гардијан“.
Илегални мигранти који су стигли у Европу прошле године чинили су мање од трећине од милион људи који су стигли 2015. године, али то даље утиче на изборе у већини европских земаља и подстиче бираче крајње деснице.
Немачка, Француска, Данска, Шведска, Аустрија, Италија и Словенија увеле су граничне контроле како би сузбиле доласке илегалних миграната.
Споразум Италије са Албанијом, земљом кандидатом за чланство у ЕУ, је да она буде домаћин миграционим центрима за обраду захтева мушкараца који траже азил који желе да уђу у Унију.
Први мигранти који ће бити послати у Албанију у оквиру контроверзног споразума о миграцији требало би да стигну сутра.
Споразум Италија-Албанија, за који удружења за људска права кажу да је у супротности са међународним правом, потписали су италијанска премијерка Ђорђа Мелони и њен албански колега Еди Рама у новембру прошле године.
Погледајте и: